تداوم خیزش سراسری در ایران؛ شعار علیه کلیت جمهوری اسلامی از دانشگاه تا خیابان

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

هفتم آبان ماه، معترضان در خیابان و در آیین‌های چهلم یا خاکسپاری پیکر افراد کشته‌ شده در اعتراضات سراسری، علیه کلیت جمهوری اسلامی شعار دادند. در دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور هم دانشجویان تجمعات اعتراضی برگزار کردند و فضای قیام و خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را گرم نگه داشتند.

شهرهای مختلف ایران همزمان با تشکیل زنجیره انسانی در روز شنبه ۲۹ اکتبر (هفتم آبان) در ۸۰ شهر جهان، عرصه خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی‌اند؛ قیامی که در میانه دومین ماه خود است.

ویدیوهایی که از مراسم خاکسپاری مهرشاد شهیدی در اراک رسیده، نشان‌دهنده میدان‌داری زنان و شعار دادن جمعیت در حمایت از اعتراضات زنان است.


ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی است مردم در خاکسپاری مهرشاد شهیدی در اراک مقابل ماموران امنیتی که به سمت آنان گاز اشک‌آور پرتاب کرده بودند مقاومت کرده و به گفته شاهد عینی، موفق شدند آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی کنند.

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌داد ماموران امنیتی چگونه به سمت شرکت‌کنندگان در خاکسپاری مهرشاد شهیدی در اراک گاز اشک‌آور پرتاب کردند.

پیش از این، ویدیو‌هایی به ایران‌اینترنشنال رسیده بود از تجمع گسترده مردم در اراک در مراسم خاکسپاری مهرشاد شهیدی، جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی.

مردم در این مراسم از جمله شعار «‌هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم» سر دادند. در این تجمع مردان قسمت اول این شعار و زنان قسمت دوم آن را فریاد زدند.

حاضران در مراسم خاکسپاری این جوان ۲۰ ساله که هم‌زمان با سالروز تولد اوست، همچنین شعار «فرشته با غیرت، تولدت مبارک» سر دادند.

شهروندان در این مراسم شعارهایی چون «‌مرگ بر سپاهی» و «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» نیز سر دادند.

«‌این همه سال جنایت، ننگ بر این ولایت» از دیگر شعارهایی بود که مردم معترض در تجمع گسترده خود در خاکسپاری مهرشاد شهیدی سر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، غروب روز شنبه مردم در پیرانشهر به خیابان آمدند.

شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم مینو مجیدی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات نیز در کرمانشاه شعار دادند: «هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه.»

معترضان به یکی از دفترهای بهزاد رحیمی، نماینده سقز و بانه در مجلس رفتند و شیشه‌های دفتر او را شکستند.

اعتراضات دانشجویی با وجود تهدیدها و ارعاب شدید ادامه دارد

دانشگاه‌ها با وجود تلاش بی‌وقفه و شدید حاکمیت برای سرکوب خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، همچنان فضای اعتراضی خود را حفظ کرده‌اند و دانشجویان شجاعانه به اعتراضاتشان ادامه می‌دهند.

گزارش‌های رسیده از دانشگاه آزاد مشهد نشان می‌دهد این دانشگاه تحت محاصره‌ نیروهای امنیتی است و آنها با نقاب، شوکر و باتوم وارد دانشگاه شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، نیروهای لباس شخصی در دانشکده فنی دانشگاه تهران حاضر شده و گشت‌زنی می‌کنند و در حال خشونت با دانشجوها و جست‌وجوی آنها برای بازداشت‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور به نقل از دانشجویان محصور در دانشکده فنی دانشگاه تهران نوشت: «هر لحظه احتمال دستگیری و ضرب و شتم این دانشجویان از سوی نیروهای امنیتی وجود دارد و تنها راه خروج امن آنها حضور خانواده‌ها و مردم در برابر دانشکده فنی است.»

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال، صحنه‌ای از حمله ماموران لباس شخصی به دانشجویان شهرقدس را نشان می‌دهد که با شوکر اقدام به دستگیر کردن آن‌ها می‌کنند.

دانشجویان دانشگاه ولی عصر رفسنجان با وجود حضور لباس شخصی‌ها در دانشگاه تجمع کردند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که دانشجویان در جریان تجمع اعتراضی در دانشگاه علوم پزشکی سنندج دوربین نظارتی را از کار انداختند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال، دانشجویان دانشگاه سنندج را نشان می‌دهد که در سلف دانشگاه کردی می‌رقصند.

دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی البرز تجمع کردند و شعار «آزادی آزادی» سر دادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات تهران در تجمع اعتراضی خود شعار «حسین رونقی، آزاد باید گردد» سر دادند.

دانشجویان در دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به بازداشت بیش از ۲۵ دانشجوی این دانشگاه تجمع کرده و جمعی از دانشجویان موهای خود را بریدند.

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علامه تجمع کرده و شعار «شاهچراغ خون شده، دست نظام رو شده» سر دادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که دانشجویان دانشگاه الزهرا در مشهد مقنعه‌ها را از سر درآورده و فریاد «آزادی» سر دادند.

دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم پزشکی سنندج آتش روشن کرده و شعار مرگ بر خامنه‌ای دادند.

دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین هم با شعار «به غیرتت بربخوره، هموطن‌ات تیر‌ بخوره» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران تجمع کردند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه تهران در جواب بلندگوی مسجد که «مرگ بر منافق» می‌گوید، جواب «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه کردستان در تجمع خود، علاوه بر کندن بنرهای حکومتی فریاد «‌زن زندگی آزادی» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند که دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج با تجمع در صحن این دانشگاه شعارهایی چون «شاهچراغ رو رکس می‌کنه، بسیجی باور می‌کنه» و «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

در دانشگاه علوم پزشکی ایران دانشجویان با شعار «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز با فریاد مرگ بر دیکتاتور در محوطه این دانشگاه راهپیمایی کردند.

دانشجویان دانشگاه اراک با برگزاری تجمعی در صحن دانشگاه شعار «‌هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نیز با شعار «آزادی، آزادی، آزادی» تجمع کردند.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است ماموران امنیتی دانشگاه سوهانک را محاصره کردند و دانشجویان خواهان حضور مردم برای شکستن محاصره شدند.

دانشجویان همچنین با تجمع گسترده در صحن این دانشگاه فریاد «‌آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر نیز علی‌رغم فشارها و سرکوب‌های گسترده‌ ادامه دارد.

دانشجویان معترض در امیرکبیر، شعارهایی چون «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «دانشجو داد بزن، حقت رو فریاد بزن»، «شاهچراغ زاهدان جانم فدای ایران»، «بسیجی سپاهی داعش ما شمایی»، «با خون ما نوشتین، ما مهسا رو نکشتیم» و ... سر دادند.

در پی تجمع گسترده دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و سر دادن شعار‌هایی چون «‌این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، بسیج به تجمع دانشجویان حمله کرد اما دانشجویان در مقابل آن‌ها مقاومت کردند.

دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه بهشتی با شعار‌هایی چون «‌علف هرز تویی زن آزاده منم» در صحن دانشگاه تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران واحد علوم تحقیقات، در تجمع خود شعار «می‌کشم، می‌کشم، هر آن‌که خواهرم کشت» سر دادند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، مقام‌های دانشگاه علم و فرهنگ با بستن در اصلی دانشگاه مانع ورود دانشجویان شده و رییس و نیروهای حراست دانشجویانی را که برای باز کردن در تلاش می‌کردند، ضرب و جرح کردند.

دانشجویان اما موفق به باز کردن یکی از درهای دانشگاه شدند و تجمع خود را آغاز کردند.

دانشجویان دانشکده فنی دختران کرمانشاه هم مقابل این دانشکده و در چهارراه رودکی تجمع کردند.

دانشجویان پردیس رضایی‌نژاد دانشگاه خواجه نصیر نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مسوولان دانشگاه لرستان در خرم‌آباد، غذاخوری را بسته‌اند تا از ورود دانشجویان دختر و پسر به سلف جلوگیری کنند.

دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران (امیر آباد) در تجمع امروز خود شعارهایی از جمله «خامنه‌ای نکبت عامل هر جنایت» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شمال تهران هم با برگزاری تجمع در صحن دانشگاه شعار «‌این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت» سر دادند.

دانشجویان دانشکده ریاضی و هوافضای دانشگاه خواجه نصیر در اعتراض به بازداشت علیرضا پورصفر، دانشجوی این دانشگاه، تجمع کرده و شعار «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» سر دادند.

در دانشگاه آزاد واحد تهران غرب نیز دانشجویان با شعار «‌نه روسری نه توسری آزادی و برابری» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد کرمان تجمع بسیجی‌های دانشگاه را با شعار «‌بی‌شرف بی‌شرف» مختل کردند و به گفته شاهدان، بسیجی‌ها به سمت دانشجویان چند گاز اشک‌آور شلیک کردند.

دانشجویان دانشکده مهندسی دانشگاه باهنر کرمان نیز تجمع کرده و شعار «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

بر اساس ویدیو‌های منتشر شده، ماموران امنیتی برای برهم زدن تجمع دانشگاه علوم پزشکی کردستان به سمت آنان گاز اشک‌آور پرتاب کردند.

دانشجویان این دانشگاه، در تجمع خود شعار «‌یاشاسین کردستان، بژی آذربایجان» سر دادند.

در دانشکده هنر و معماری تهران نیز دانشجویان با مشت‌های گره‌ خورده به یکدیگر در صحن دانشکده تجمع و ترانه «برای ...» را همخوانی کردند.

دانشجویان دانشگاه جندی‌شاپور اهواز هم در اعتراض به بازداشت شدن خشونت‌آمیز و وحشیانه چهار نفر از دانشجویان این دانشگاه در خوابگاه صدف، مقابل سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تجمع کردند و شعار «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

این دانشجویان در صحن دانشگاه نیز خطاب به نیروهای بسیج و حراست، شعار «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

این تجمع در حالی است که جمعه شب ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شدند که نشان می‌دادند نیروهای لباس شخصی دو دانشجو را از خوابگاه صدف دانشگاه جندی شاپور اهواز ربودند.

علاوه بر این تجمع‌های دانشجویی، رزیدنت‌های جراحی کردستان در اعتراض به حمله نیروهای انتظامی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعتصاب کردند.

از سوی دیگر، کارگران نفت شاغل در مراکز نفتی اعلام کردند از هفتم آبان در همبستگی با مبارزات مردمی و علیه سرکوب‌گری‌های حکومت، به اعتصابات سراسری می‌پیوندند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دختران دانش‌آموز در تهران بدون حجاب اجباری و با در دست گرفتن پلاکاردی با نام «نیکا شاکرمی» به خیابان آمده و «مرگ بر دیکتاتور» می‌گویند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند که دانش‌‌آموزان تهرانی در خیابان‌های شهرآرا شعارهایی چون «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

همچنین ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دانش‌آموزان یکی از مدارس پسرانه در کامیاران شعار می‌دهند: «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی ...»

پربیننده‌ترین‌ها

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید