بیانیه هنرمندان در تاکید بر ضرورت همبستگی؛ غرب مماشات با جمهوری اسلامی را متوقف کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

۴۷ هنرمند ایرانی در بیانیه‌ای مشترک، پشتیبانی و حمایت خود را از مردم آزادی‌خواه ایران اعلام کردند و از کشورهای غربی خواستند مماشات با رژیم جمهوری اسلامی را متوقف کنند.

این بیانیه با هدف «ایجاد همراهی و همدلی و تشویق مردم و رساتر کردن صدای آنها در اعتراضات» و «پشتیبانی و حمایت از مردم آزادی‌خواه ایران» از سوی شماری از هنرمندان شناخته شده، امضا شده است.

در بخشی از این بیانیه که خطاب به کشورهای غربی نوشته شده، از آن‌ها خواسته شده است تا «صدای مبارزان ایرانی برای تغییر رژیم در ایران» را بشنوند.

امضاکنندگان این بیانیه‌ که با عنوان «ضرورت همبستگی» منتشر شده، خشونت و سرکوب علیه شهروندان در کشور را به شدت محکوم و تاکید کردند: «ما به تلاش‌های خستگی‌ناپذیر مبارزان ایرانی در داخل و خارج از کشور برای رسیدن به آزادی و حق تعیین سرنوشت خویش، باور عمیق داریم.»

این بیانیه همچنین خیزشی که زنان شجاع ایرانی رقم زدند را «زاییده خشمی ۴۳ ساله از نظام مستبدی» خواندند که چهار دهه «جان و زندگی ایرانیان را قربانی ایدئولوژی خود کرده، منابع کشور را به غارت برده و حاصلی جز فقر، ویرانی و تباهی برای ایران و ایرانی نداشته است.»

در پایان این بیانیه مشترک آمده است: «همبستگی امروز ما در دفاع از آزادی و مبارزه شجاعانه زنان و مردان و جوانان ایرانی در این برهه تاریخی، امیدبخش مردم ایران و وظیفه انسانی و میهنی تک‌تک ماست.»

نام ۴۷ بازیگر، خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، کارگردان، نوازنده، نویسنده، شاعر، عکاس و تهیه‌کننده از جمله گوگوش، بهروز وثوقی، اردلان سرفراز، حسن شماعی‌زاده، شبنم طلوعی، شهیار قنبری، لیلا فروهر، نوش‌آفرین، اسفندیار منفردزاده، کوجی زادوری، فرید زلاند، مری آپیک، شادی امینی، بابک امینی، آرش سبحانی، شاهین نجفی، حامد نیک‌پی و ... در میان امضاکنندگان این بیانیه دیده می‌شود.

از آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی که در طول بیش از ۴۰ روز گذشته در جریان است و دومین ماه خود را می‌گذراند، صدها هنرمند و فعال فرهنگی در ایران و سراسر جهان، حمایت خود را از معترضان ایرانی اعلام کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید