نماینده آمریکا در سازمان ملل از تحقیق جاوید رحمان درباره سرکوب اعتراضات ایران حمایت کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل حمایت کشورش را از درخواست جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای تشکیل تحقیقات مستقل درباره نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان در ایران اعلام کرد.

نماینده دائم ایالات متحده در دیداری با جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران با اشاره به گزارش‌های مستدل وی از وضعیت حقوق بشر در ایران در جریان خیزش سراسری، از اقدامات او در نمایان کردن ادامه سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز و حقوق زنان و دختران توسط جمهوری اسلامی قدردانی کرد.

در نشست عصر سه شنبه، توماس گرینفیلد بر حمایت واشینگتن از درخواست‌های گزارشگر ویژه برای انجام تحقیقات مستقل برای پاسخگو کردن مسئولانِ خشونت علیه مردم ایران تاکید کرد.

وی همچنین افزود ایالات متحده کماکان در کنار «مردم شجاع ایران» که خواستار حقوق برابر و کرامت اولیه انسانی هستند، خواهد ایستاد.

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با بیان مواضعی مشابه در خصوص مطالبات معترضان ایرانی باعث ایجاد موجی از واکنش‌های منفی و کارزاری برای برکناری‌اش شده بود.

مالی با اشاره به تظاهرات روز شنبه ۳۰ مهر ایرانیان در برلین، شهرهای آمریکا و چند شهر دیگر جهان نوشته بود: «راهپیمایان حمایت خود را از مردم ایران نشان می‌دهند، مردمی که با تظاهرات مسالمت‌آمیز از دولت خواستار احترام به کرامتشان و رعایت حقوق بشر هستند.»

وی پس از ادامه اعتراض‌ها به اظهاراتش در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تاکید کرد که او و دولت آمریکا حق صحبت درباره خواسته‌های مردم ایران را ندارند.

در همین راستا، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل حمایت خود را از خیزش سراسری در ایران اعلام کرد و گفت که قلبش با مردم و زنان ایران است.

مایک لوین، عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز با اشاره به خیزش سراسری مردم ایران گفت:‌ «حقوق زنان حقوق بشر است. من تداوم حملات رژیم به زنان در ایران را به شدت محکوم می‌کنم و به بسیاری از مقام‌های دیگر می‌پیوندم که خواستار اقدام فوری برای توقف خشونت هستند.»

در حالی که واشینگتن از حمایت خود از مردم ایران سخن می‌گوید، تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه در مصاحبه ای با پایگاه خبری واشینگتن فری بیکن دولت بایدن را متهم به حمایت از جمهوری اسلامی کرد.

وی گفت: دولت بایدن به معنای واقعی برای بقای رژیم ایران تلاش خود را معطوف کرده، زیرا برای جبران فاجعه موجود در بازار انرژی، نفت ایران را می‌خواهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.