در آستانه برگزاری جام جهانی؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از بازداشت و آزار دگرباشان در قطر

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، دیروز اعلام کرد نیروهای امنیتی #قطر، به شکلی خودسرانه، تعدادی از دگرباشان را بازداشت و آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند. این بازداشت‌ها در ماه گذشته و در شرایطی رخ داده، که این کشور در آستانه برگزاری #جام_جهانی قرار دارد.

و دولت قطر به دلیل موارد مربوط به نقض حقوق بشر و رفتارش با اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، از سوی جامعه جهانی به شدت رصد می‌شود.
در گزارش دیده‌بان حقوق بشر به ثبت شش مورد ضرب و شتم شدید و پنج مورد آزار و اذیت جنسی دگرباشان در بازداشتگاه‌های پلیس این کشور بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ اشاره شده. بازداشت‌هایی که در مکان‌های عمومی و تنها به دلیل گرایش جنسی افراد اتفاق افتاده و همراه با بازرسی غیرقانونی تلفن‌های آن‌ها بوده.
با وجود تاکید فیفا و برگزارکننده‌های جام جهانی در قطر، مبنی بر استقبال از جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس در ورزشگاه‌های این کشور، نگرانی پیرامون وضعیت اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در زمان برگزاری این تورنمنت رو به افزایش است. مقامات قطری اعلام کرده‌اند، در قطر افراد نمی‌توانند نمادها و پرچم‌های رنگین‌کمانی را به نمایش بگذارند. این در حالی است که هری کین، کاپیتان تیم ملی فوتبال انگلستان، اعلام کرده حتی در صورت مخالفت فیفا، برای حمایت از حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌‌ پلاس، با بازوبند رنگین‌کمانی در جام جهانی به میدان خواهد رفت.

@iranintltvsport

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
اخبار
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید