اسرائیل: ۹۰ درصد توانایی نظامی ایران در سوریه را نابود کردیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

روزنامه «جروزالم پست» از قول مقام‌های ارشد اسرائيلی از نابودی ۹۰ درصد از زیرساخت‌های نظامی ایران در سوریه در نتیجه حملات اسرائیل خبر‌داد.

به گفته مقام‌های اسرائيلی که نامشان ذکر نشده، ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر موفق به از بین بردن اکثر توانایی‌های جمهوری اسلامی در انتقال سلاح به سوریه و ساخت تسلیحات در این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، حملات اسرائیل تلاش‌های ایران برای ایجاد پایگاه‌های نظامی جهت استقرار شبه‌نظامیان نزدیک به خود در سوریه را نیز بی‌ثمرکرده است.

این روزنامه اسرائیلی از قول منابع خود تداوم حملات ارتش اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی را دلیل شکست طرح‌های قاسم سلیمانی در سوریه قلمداد ‌کرد. فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران دی‌ماه ۱۳۹۸ در حمله آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

این گزارش در ادامه می‌افزاید، حملات اسرائیل آسیب جدی به مسیرهای دریایی، هوایی و زمینی قاچاق تسلیحات جمهوری اسلامی به سوریه وارد کرده است.

به گفته مقامات امنیتی اسرائیل در نتیجه این حملات، توانایی ارتش سوریه در تولید تسلیحات و مهمات نیز بسیار محدود گشته است. دلیل این امر استفاده جمهوری اسلامی و حزب الله از تجهیزات و کارخانه‌های سوری برای تولید سلاح‌های خود بیان شده است.

«جروزالم پست» در انتها از تصمیم بشار اسد برای کاهش فعالیت جمهوری اسلامی و حزب الله در کشورش خبرداد. بر اساس ارزیابی منابع اسرائیلی، رئیس جمهوری سوریه اولویت خود را تلاش برای بازگرداندن ثبات به شهرهای بزرگ و مناطق ساحلی کشورش قرار داده است.

آخرین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه روز جمعه ۲۹ مهر و پس از حدود یک ماه سکوت نسبی، با حمله ارتش این کشور به حوالی فرودگاه دمشق انجام شد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید