تظاهرات جهانی ایرانیان و کنشگران در حمایت از خیزش مردم ایران در یک شنبه اعتراضی دیگر

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۱

همزمان با برگزاری اعتراضات روز شنبه در ایران و راهپیمایی بزرگ برلین، ایرانیان و فعالان در کشورهای مختلف جهان نیز در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران تظاهرات برگزار کردند و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان از نقاط مختلف آمریکای شمالی، در همبستگی با خیزش مردم ایران در واشینگتن دی‌سی تظاهراتی گسترده را تا مقابل کاخ سفید برگزار کردند.

در این راهپیمایی گسترده، شرکت‌کنندگان نام مهسا امینی را فریاد زده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در بخشی از این تظاهرات علیه سازمان نایاک شعار «نایاک حامی دیکتاتور است» سر دادند.

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان لس‌ آنجلس نیز در همبستگی با خیزش سراسری مردم ایران، تظاهراتی گسترده برپا کردند. به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، این تظاهرات در بخش بسیار گسترده‌ای از مرکز شهر لس‌آنجلس صورت گرفت.

ایرانیان و فعالان ساکن سن فرانسیسکو نیز در تظاهراتی نام مهسا امینی و شعار‌هایی همچون «زن، زندگی، آزادی» را در خیابان‌های این شهر فریاد زدند.

در نیویورک نیز، بنرهای حاوی تصاویر مهسا امینی و «زن، زندگی، آزادی» در داخل موزه‌ گوگنهایم نصب شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به تظاهرات سراسری ایرانیان در داخل و خارج از کشور گفت: «راهپیمایان در واشینگتن و شهرهای سراسر جهان حمایت خود را از مردم ایران نشان می‌دهند، مردمی که با تظاهرات مسالمت‌آمیز از دولت خواستار احترام به کرامتشان و رعایت حقوق بشر هستند.»

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در واکنش به تظاهرات روز شنبه ایرانیان در واشینگتن و لس آنجلس گفت: «زنان ایران بدون اینکه در معرض خشونت و ارعاب قرار گیرند، سزاوار برخورداری از حق آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز هستند.»

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان کانادا نیز در مرکز شهر تورنتو تظاهراتی گسترده برگزار کردند. حاضران در این تظاهرات شعارهایی همچون «همبستگی تا آزادی»، «زن، زندگی، آزادی» و «آزادی، آزادی» سر دادند.

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان در شهر ونکوور کانادا نیز تظاهراتی گسترده را در مرکز این شهر برگزار کردند. شرکت‌کنندگان پیش از این تظاهرات نیز در تجمعی گسترده علیه جمهوری اسلامی و در حمایت از معترضان ایران شعار دادند.

در اتاوا، پایتخت کانادا، نیز صدها نفر از ایرانیان و فعالان در حمایت از زنان و جوانان معترض ایران تظاهرات کرده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

در شهر مونترآل نیز ایرانیان و فعالان تجمعات اتحاد برگزار کرده و نام مهسا امینی را فریاد زدند.

هم زمان با تظاهرات عظیم برلین، ایرانیان در دیگر کشورهای اروپایی نیز با خیزش سراسری ایران همراهی کردند.

ایرانیان مقیم بریتانیا در لندن تجمع کرده و در شعارهای خود به زبان انگلیسی خواستار بسته‌ شدن سفارت جمهوری اسلامی شدند.

ایرانیان ترکیه نیز با تجمع مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول شعار دادند: «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه»

همچنین، هزاران نفر از ایرانیان و فعالان ساکن نروژ در تظاهراتی در شهر اسلو با خیزش سراسری مردم ایران اعلام همبستگی کرده و در حمایت از معترضان و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

از سوی دیگر، ایرانیان و کنشگران ساکن شهرهای شفیلد بریتانیا، آرهوس و کپنهاگ دانمارک، گوتنبرگ سوئد، بلفاست ایرلند شمالی، وردو فرانسه، نیکوزیا قبرس، هلسینکی فنلاند، تفلیس گرجستان و صوفیه بلغارستان نیز تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

در حالی ‌که تظاهرات بزرگ برلین در روز شنبه، کانون توجه رسانه‌های جهان بود، شبکه خبر صدا و سیما در گزارشی بدون اشاره به تظاهرات بیش از صدهزار نفر از ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در برلین، خبر تجمع حدود دو هزار نفر دیگر در این شهر را در اعتراض به گرانی سوخت پوشش داد. گزارش صداوسیما حاضران در تجمع اعتراض به گرانی سوخت را ۱۰ هزار نفر عنوان کرد.

گزارش‌ها حاکی از حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر در تظاهرات شنبه برلین است و تلویزیون آلمان تعداد تجمع‌کنندگان در برلین را «غافلگیرکننده» توصیف کرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید