روز تاریخی ایرانیان خارج از کشور؛ تجمع ده‌ها هزار نفر در برلین برای حمایت از خیزش سراسری

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۳۰

در پاسخ به فراخوان تجمعی که نخستین بار حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی منتشر کرد، روز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) هزاران نفر از سراسر جهان به برلین رفتند.

در صف اول تظاهرات سراسری در برلین خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی حضور دارند و دست یکدیگر را به نشانه اتحاد گرفتند.

پس از گذشت ساعاتی از راهپیمایی تظاهرات کنندگان به سمت محل اصلی تجمع، سخنرانی‌های اصلی در حالی آغاز شد که شرکت‌کنندگان در حمایت از حامد اسماعیلیون فریاد زدند: «حامد،‌ حامد».

تلویزیون آلمان تعداد تجمع‌کنندگان در برلین را غافلگیرکننده خواند و گزارش‌ها حاکی از حضور ۱۰۰ هزار نفر در این تجمع است.

این در حالی است که شبکه خبر صدا و سیما در گزارشی بدون اشاره به تظاهرات ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در برلین، خبر تجمع حدود دو هزار نفر دیگر در این شهر را در اعتراض به گرانی سوخت پوشش داد. گزارش صداوسیما حاضران در این تجمع را ۱۰ هزار نفر اعلام کرد.

شماری از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی بزرگ برلین، ترانه «برای» شروین حاجی‌پور را همخوانی کردند.

در این راهپیمایی گسترده، شماری از اوکراینی‌ها نیز در تظاهرات برلین به ایرانیان معترض پیوستند.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات بزرگ برلین شعار دادند: «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم».

همچنین حاضران در تجمع بزرگ ایرانیان در برلین تصاویر مهسا امینی و همچنین کشته‌شدگان اعتراضات سراسری را با خود حمل می‌کنند.

ایرانیان در برلین فریاد زدند: «این همه لشکر اومده، به عشق ایران اومده»

«سنندج زاهدان،‌ چشم و چراغ ایران»، «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «حکومت مذهبی،‌ نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» از جمله شعارهای ایرانیان در تجمع برلین است.

از ساعاتی پیش از آغاز تظاهرات سراسری ایرانیان در برلین از مسیرهای مختلف به سمت محل برگزاری تجمع اصلی راهپیمایی حرکت کردند.

در این تظاهرات، ۵۰ هزار کارت پستال چاپ شده که شرکت‌کنندگان در تجمع آنها را امضا کردند که قرار است در قالب آن خواسته‌های خود از جمله تجدید نظر در روابط با جمهوری اسلامی را به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ارسال کنند.

بر اساس ویدیوهای متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در دو روز گذشته ایرانیان از شهرهای مختلف آلمان و دیگر شهرهای اروپا و اسکاندیناوی با اتوبوس، قطار و سایر وسایل حمل و نقل به سمت برلین حرکت کردند.

بسیاری پیش‌بینی کرده‌اند که تجمع و راهپیمایی روز شنبه، به گسترده‌ترین تجمع ایرانیان خارج از کشور در طول تاریخ بدل شده و رویدادی تاریخی را در همبستگی علیه جمهوری اسلامی رقم بزند.

این راهپیمایی که برای پشتیبانی از اعتراضات مردمی ایران برنامه‌ریزی شده، از ساعت سه بعد از ظهر در مرکز پایتخت آلمان آغاز شد.

پیش از این پلیس آلمان حضور دست‌کم ۵۰ هزار نفر را در این تظاهرات گسترده علیه سرکوب و تبعیض در ایران پیش‌بینی کرده بود.

این تجمع بزرگ در حالی شکل می‌گیرد که روز اول مهر نیز یکی از بزرگترین تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران در برلین برگزار شده بود.

حامد اسماعیلیون که یکی از هماهنگ‌کنندگان اصلی تجمع‌های گسترده و پرشمار ایرانیان خارج از کشور در هفته‌های گذشته بوده، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال با اشاره به استقبال گسترده ایرانیان و شهروندان کشورهای دیگر برای شرکت در تظاهرات روز شنبه برلین، از برنامه‌ریزی فعالان برای برگزاری یک تظاهرات جهانی در شهرهای مختلف در روز شنبه هفته آینده یعنی ۲۹ اکتبر خبر داد.

تظاهرات پیشتیبانی از مردم معترض ایران تاکنون در بیش از ۱۵۰ شهر دنیا برگزار شده است.

در ایران هم جوانان محلات تهران با بیانیه‌ای اعلام کردند: «امروز بار دیگر صدای انقلاب مردم ایران از برلین تا تهران و در تمامی شهرها و روستاها شنیده خواهد شد و شعار مرگ بر دیکتاتور و نخواستن جمهوری اسلامی طنین‌انداز خواهد شد.»

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید