مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: مذاکرات برجام در بن‌بست قرار دارد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۷

در حالی که آمریکا اعلام کرد در شرایط کنونی تمرکز این کشور بیشتر بر روی اعتراضات سراسری در ایران است، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت مذاکرات احیای برجام در بن‌بست قرار گرفته است.

گروسی روز چهارشنبه ۲۷ مهر به خبرگزاری رویترز گفت: «به دلیل محدودیت برای بازرسی‌ها در ماه‌های اخیر، آژانس اطلاعات کلیدی درباره فعالیت‌های اتمی ایران نداشته است.»

رویترز در روزهای گذشته نیز نوشت بر اساس گزارشی که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشاهده کرده، جمهوری اسلامی به آژانس اطلاع داده قصد دارد سه آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در تاسیسات زیرزمینی نطنز نصب کند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، سومین آبشار سانتریفیوژ آی‌آر-۶ از سه سانتریفیوژ پیشرفته آبشاری که اخیرا در نطنز نصب شده‌اند، اکنون وارد جریان شده است.

اما محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره غنی‌سازی در آبشار سوم سانتریفیوژهای جدید تاسیسات نطنز گفت: «این موضوع را تایید می‌کنم. البته این گزارش‌ها محرمانه است.»

همچنین بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «امروز به لحاظ آسیب‌پذیری در حوزه هسته‌ای، کشور به دلایل مختلف تقریبا غیرقابل شکست شده است.»

نقض تعهدات هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به تازگی از ایران خواست به تعهدات اتمی خود عمل و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت تمرکز آمریکا در حال حاضر بر دنبال کردن مذاکرات اتمی نیست و تمرکز این کشور فعلا «بر شجاعت قابل توجهی است که مردم ایران از خود نشان می‌دهند و حمایت و جلب توجه به اعتراضات مسالمت‌آمیز آن‌هاست.»

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید هم روز دوشنبه درباره مذاکرات احیای برجام اعلام کرد برای آمریکا درهای دیپلماسی همیشه باز باقی می‌ماند اما با توجه به شرایط کنونی، «ما به این زودی شاهد توافقی نیستیم».

در مقابل، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، صبح روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در این باره گفت: «مقامات دولت آمریکا به رغم مواضعی که دارند تاکنون چیزی مبنی بر این‌که از احیای توافق برجام منصرف شده‌اند، اعلام نکرده‌اند.»

او درباره احتمال رسیدن به توافق در احیای برجام گفت: «این موضوع الان وابسته به تصمیم سیاسی دولت آمریکا است. هر زمان که اراده کنند می‌توانیم به توافق برگردیم و این امکان‌پذیر است.»

مذاکرات احیای برجام که در ماه‌های گذشته با تدوین یک پیش‌نویس توافق از سوی اتحادیه اروپا به نظر می‌رسید به مرحله نهایی خود نزدیک شده، پس از آخرین پاسخ تهران به این پیش‌نویس، متوقف شد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید