ادامه سخنان متناقض مقامات حکومت درباره حمله به مدرسه شاهد؛ بازداشت توریست آلمانی در اردبیل

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۴

همزمان با گزارش روزنامه هم‌میهن مبنی بر حمله نیروهای امنیتی به دانش‌آموزان مدرسه شاهد اردبیل، مقامات حکومت همچنان این موضوع را تکذیب می‌کنند و روزنامه جام جم از بازداشت یک تبعه آلمانی در اردبیل خبر داد.

روزنامه جام جم بدون ذکر نام اعلام کرد که یک توریست آلمانی همزمان با اعتراضات در شهر اردبیل بازداشت شده و مدعی شد که او با «لیدر‌های» اعتراضات در این شهر ارتباط داشته است.

روزنامه هم‌میهن به نقل از مادر یک از‌ دانش‌آموزان مدرسه شاهد اردبیل و یک «منبع آگاه» نوشت که ماموران امنیتی پس از شعار دادن دانش‌آموزان در مراسم «سرود فرمانده»، به آنان حمله کرده و همچنین پس از بازگرداندن دانش‌آموزان به مدرسه، ماموران به این مدرسه رفته‌اند.

این منبع آگاه گفت:«هفت نفر را با آمبولانس به بیمارستان فاطمی می‌برند. بیمارستان هیچ‌کدام از این هفت نفر را پذیرش نکرده و اسم‌شان در فرم‌های بیمارستان ثبت نشده است.»

این روزنامه به نقل از مادر یکی از دانش آموزان نیز نوشت که پس از حمله ماموران به دانش‌آموزان «بچه‌های ترسیده و کتک‌خورده را سوار اتوبوس کرده و به مدرسه برگردانده بودند.»

مادر این دانش آموز گفته است: «آنجا هم دوباره درگیری شده بوده و مامورها رفته بودند مدرسه. بعد هم حال چند نفر از بچه‌ها بد می‌شود و آمبولانس می‌آید.»

پیش از این ایران‌اینترنشنال خبر داده بود که مقاومت دانش‌آموزان در برابر رفتن به مراسم اجرای سرود «سلام فرمانده»، به حمله نیروهای لباس شخصی به دختران دانش‌آموزان «دبیرستان دخترانه شاهد - شهید رانی نظام» اردبیل و جان باختن یکی از دانش‌آموزان منجر شده است.

بر اساس روایت اولیای یکی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد اردبیل که برای ایران‌اینترنشنال ارسال شده، دانش‌آموزان این مدرسه روز چهارشنبه ۲۰ مهر بر خلاف میل خود برای شرکت در یک راهپیمایی حکومتی برده شدند اما معلمان و دانش‌آموزان، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی همچنان کتک زدن دانش‌آموزان توسط ماموران امنیتی را تکذیب می‌کنند.

حسن عاملی، امام جمعه اردبیل، در مصاحبه با روزنامه هم‌میهن گفت که اعتراض خانواده‌های دانش‌آموزان مدرسه شاهد اردبیل به دلیل بردن دانش آموزانشان به مراسم حکومتی صحت دارد، «ولی دانش‌آموزی کتک نخورده» و کشته نشده است. وی افزود: «اعلامیه منتشرشده مربوط به دانش‌آموزی که گفته می‌شود در مدرسه شاهد کشته شده، نیست و «اسرا» چندروز پیش فوت کرده است.»

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های وابسته به حکومت روز شنبه به نقل از فردی که گفته می‌شود عموی «اسرا پناهی»، دانش‌آموز کشته شده است، اعلام کردند او «ناراحتی قلبی مادرزادی» داشته و به این دلیل «در بیمارستان فوت کرده» است.

با این حال کاظم موسوی، نماینده اردبیل، در اظهاراتی متناقض با این سخنان گفت: «این دختر دو سال قبل با پسری نامزد می‌کند که مدتی بعد پدر دختر، دامادش را به قتل می‌رساند و یک ماه پیش اعدام می‌شود و بعد از آن دختر قرص خورده و خودکشی کرده است.»

این در حالی است که نازنین بنیادی، بازیگر سرشناس ایرانی بریتانیایی و فعال سیاسی، در حساب توییتر خود دلیل جان باختن این دانش‌آموز را «خونریزی داخلی پس از ضرب و شتم شدید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی» اعلام کرد.

تلاش برای سرکوب اعتراضات و برخورد‌های خشونت‌آمیز با دانش‌آموزان در حالی ادامه دارد که سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، نام ۲۳ کودک کشته شده را منتشر و اعلام کرد که «بهای معافیت سیستماتیک» مقام‌های جمهوری اسلامی از مجازات، «با جان انسان‌ها از جمله کودکان» پرداخت می‌شود.

بر اساس این گزارش، ۲۰ پسر بین ۱۱ تا ۱۷ سال و سه دختر ۱۶ تا ۱۷ ساله در این اعتراضات کشته شده‌اند.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید