علی خامنه‌ای در میانه خیزش سراسری علیه حکومت، مدعی قدرتمند بودن جمهوری اسلامی شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ در دیدار با حاضران در «کنفرانس وحدت اسلامی»، گفت که «نهال» جمهوری اسلامی به یک «درخت تناور» تبدیل شده و کسی «غلط می‌کند فکر کندن آن را بکند».

خامنه‌ای روز جمعه ۲۲ مهر در یک سخنرانی با اشاره به ایستادن مقابل قدرت‌های بزرگ، مدعی «جایگاه رفیع» برای «امت اسلامی» شد و بار دیگر با متهم کردن آمریکا و بریتانیا گفت: «ایستادگی نیز مانند هر کار دیگر سختی‌هایی دارد.»

پس از یک سکوت نسبتا طولانی در روزهای آغازین خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، این تازه‌ترین موضع‌گیری رهبر جمهوری اسلامی علیه مخالفان حکومت ایران است.

از چندین سال پیش به این سو، همه اعتراضات در ایران، با خواسته اصلی براندازی جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و معترضان خواستار پایان یافتن این رژیم هستند.

با این حال، خامنه‌ای گفت: «ما ایستادیم و پیش رفتیم. البته ایستادگی نیز مانند هر کار دیگر سختی‌هایی دارد اما آن کسانی هم که تسلیم می‌شوند دچار سختی می‌شوند با این تفاوت که ایستادگی موجب پیشرفت و تسلیم باعث عقب‌رفت است.»

همچنین در حالی که گزارش‌ها حاکی از حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به مدارس، شلیک گاز اشک‌آور در دبستان و بازداشت دانش‌آموزان معترض است، خامنه‌ای گفت: «در زمان خود ما داعش به مدرسه‌ بچه‌ها هم رحم نمی‌کنند. مدرسه دخترانه، مدرسه‌ پسرانه منفجر می‌کنند. خانواده‌ها را داغدار فرزندانشان می‌کنند.»

خامنه‌ای دو روز پیش نیز در واکنش به خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی، خطاب به مقام‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «مراقب باشید و حواستان به این حوادث جزیی در مقابل چشم منعطف نشود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین خیزش سراسری مردم ایران را «اغتشاشات خیابانی» با تحریک دشمن خواند و گفت این اعتراضات «خودجوش و درونی» نیست.

او اعتراضات را «حرکت انفعالی دشمن» خواند.

خامنه‌ای همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش درباره «وحدت اسلامی» به توافق صلح چندین کشور عربی (موسوم به پیمان ابراهیم) با اسرائیل اشاره غیرمستقیم کرد و گفت: «این عادی‌سازی‌ها [با اسرائیل] یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌هایی است که دارد به اسلام و مسلمین می‌شود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین مدعی شد: «ما با کسانی که به‌ عنوان طرفداری از تشیع، احساسات برادران اهل تسنن را برانگیخته می‌کردند برخورد جدی کردیم.»

این در حالی است که پس از کشتار مردم زاهدان، علمای شاخص اهل سنت سیستان و بلوچستان از جمله عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و عبدالصمد ساداتی، امام جمعه اهل سنت سراوان، در «کنفرانس‌ وحدت» در زاهدان و «کنفرانس بین‌المللی وحدت» در تهران شرکت نکردند.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید