مقامات آمریکا بر ادامه کمک به توان ارتباطی معترضان در ایران تاکید کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

مقامات دولت آمریکا ضمن تاکید بر عزم ایالات متحده در ارائه کمک‌های ارتباطاتی به معترضان در ایران، از تعامل با شرکت‌های فناوری برای ارائه این ابزارها به مردم ایران خبر دادند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه در نشست خبری خود به سمیرا قرایی، خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «از زمان صدور مجوز معافیت صادرات تجهیزات و خدمات ارتباطی به ایران، شرکت‌ها از این موقعیت استفاده کرده و ارائه نرم‌افزار و سخت‌افزار به ایران تسهیل شده است.»

او افزود: «رژیم ایران یک رژیم خودکامه است که به دنبال کنترل بر تبادل اطلاعات بین شهروندان ایران و بقیه جهان است. مجوز دولت آمریکا می‌تواند برای ارتباط با جهان خارج، برخی ابزارها را به مردم ایران ارائه کند.»

پرایس تاکید کرد: «برای کمک به مردم ایران در رساندن صدای خود به داخل و خارج، هر کاری را که در توان داشته باشیم انجام خواهیم داد و در همین حال به اعمال هزینه و پیامد علیه کسانی که مسئول این سرکوب‌ها هستند ادامه خواهیم داد.»

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، نیز سرکوب خشونت‌بار معترضان ایران را توهین به حقوق بشر خواند و گفت: «با شرکت‌های اصلی فناوری ایالات متحده صحبت کرده‌ام و از آنها خواسته‌ام با استفاده از مجوز فناوری‌ دولت آمریکا، موسوم به دی-۲، ابزارها و خدمات ارتباطی بیشتری به مردم ایران بدهند.»

همزمان با خیزش جهانی علیه جمهوری اسلامی و دور دیگری از تجمع‌ها و اعتراضات در سراسر ایران در روز چهارشنبه ۲۰ مهر، گزارش‌ها حاکی از قطع اینترنت جهانی در تلفن‌های همراه است.

نت‌بلاکس، نهاد ناظر بر ترافیک جهانی اینترنت، از اختلال گسترده در ترافیک اینترنت ایران از حدود ساعت شش صبح چهارشنبه ۲۰ مهر ماه و هم‌زمان با فراخوان‌ها برای اعتراضات سراسری خبر داد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر «اینترنت ملی» در همه اپراتورهای موبایل فعال شده و دسترسی به اینترنت جهانی قطع است.

همزمان با قطع گسترده اینترنت در ایران، برخی از رسانه‌های داخلی از اجرای طرح «اینترنت ملی» در تمام اپراتورها خبر دادند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی اعلام کرد که یک مجوز کلی برای معافیت تحریمی در زمینه توسعه خدمات اینترنتی ایرانیان را تصویب کرده است.

این اقدام در پی آن صورت گرفت که ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس‌اکس و تسلا، گفت برای فعالسازی خدمات اینترنت ماهواره‌ای برای ایران درخواست معافیت تحریمی را داده است.

در همین حال، کمیته روابط خارجی سنا با هدف حمایت از آزادی جهانی اینترنت در حال بررسی یک طرح است. پیش‌نویس این طرح که نسخه‌ای از آن به ایران اینترنشنال رسیده، وزیر خارجه را ملزم می‌کند برای گسترش اینترنت آزاد در جهان، طرحی جامع تهیه کند.

اخبار
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید