سازمان حقوق بشر ایران: تعداد کشته‌شدگان اعتراضات به دست‌کم ۲۰۱ نفر رسیده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۲۰۱ نفر، از جمله احتمالا ۲۳ کودک افزایش یافته است. این آمار کشته‌شدگان سه روز اخیر در شهر سنندج را در بر نمی‌گیرد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، کشته‌شدگان از ۱۸ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، کردستان، گیلان و آذربایجان غربی هستند.

بر اساس این گزارش، در سیستان و بلوچستان ۹۳ نفر، در مازندران ۲۸ نفر، در کردستان ۱۴ نفر، در آذربایجان غربی ۱۲ نفر و در کرمانشاه هشت نفر کشته شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که این آمار کشته‌شدگان سه روز اخیر در شهر سنندج را در بر نمی‌گیرد.

در همین حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد که در جریان اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای سنندج، ثلاث‌باباجانی، دهگلان، سقز، مریوان، دیواندره، بوکان، مهاباد، کرمانشاه و جوانرود، دست‌کم هفت شهروند جان باختند و ۴۳۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، در جریان اعتراضات سراسری، ۳۲ شهروند کرد کشته و هزار و ۵۴۱ نفر زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران اما در جریان اعتراضات سراسری در تهران ۱۱ نفر، در گیلان ۱۲ نفر، در البرز پنج نفر، در خراسان رضوی سه نفر، در اصفهان سه نفر، در قزوین دو نفر، در کهگیلویه و بویراحمد دو نفر، در زنجان دو نفر، در آذربایجان شرقی دو نفر و در هر یک از استان‌های ایلام، بوشهر، سمنان و خوزستان یک نفر کشته شده‌اند.

بیشترین شمار کشته‌‌شدگان در روزهای ۳۰ شهریور، ۳۱ شهریور و هشت مهر گزارش شده‌اند.

رسانه‌های جمهوری اسلامی در روزهای ابتدایی خیزش سراسری مردم ایران آماری از شمار کشته شدگان اعتراضات اعلام می‌کردند اما پس از چند روز، دیگر آماری در این مورد منتشر نکردند.

تازه‌ترین خبرها

حرف آخر با پوریا زراعتی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید