اختصاصی: استقرار نیروهای سپاه در مناطق مرزی کردستان همزمان با سرکوب خونین خیزش سنندج

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال از استقرار نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی کردستان خبر داد و گفت که محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، در بانه با نیروهای سپاه پاسداران دیدار داشته و تاکنون حملات پهپادی و راکتی به مواضع احزاب در مرزها به طور متناوب ادامه دارد.

در همین حال، اعتراضات مردم سنندج و سایر شهرهای کردنشین با وجود سرکوب خونین نیروهای امنیتی و قطع اینترنت در این منطقه همچنان ادامه دارد.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل و چند سازمان حقوق بشری غیر دولتی دیگر، نسبت به ابعاد گسترده سرکوب معترضان در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در سنندج، مرکز استان کردستان، هشدار دادند.

پیش‌تر در روز دوشنبه شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده بود: «کاروانی از نیروهای زمینی سپاه پاسداران مجهز به ادوات سنگین نظامی در نواحی مرزی بانه با اقلیم کردستان عراق مستقر شدند و به کولبران و ساکنین این مناطق هشدار دادند که تا اطلاع ثانوی حق تردد به این مناطق را ندارند.»

در روزهای اخیر شعار «‌سنندج، زاهدان، خونین تمام ایران» به یکی از شعارهای اصلی معترضان در سراسر ایران تبدیل شده است.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی گفت: «به مردم و جوانان دلاور سنندج که در چند روز گذشته با نبردی جانانه به انقلاب ملی ایران تداوم بخشیده‌اند، درود می‌فرستم.»

او افزود: «امروز، حمایت از هم‌میهنان‌مان در سنندج، و نیز در زاهدان که پس از آن جمعه خونین، هم‌چنان زیر ضرب و سرکوب قرار دارند، یک وظیفه ملی است.»

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران نیز در فراخوانی از تمام اقشار مردم کردستان و ایران خواست بعدازظهر چهارشنبه ۲۰ مهر ماه در میادین و خیابان‌های اصلی شهرها تجمع کنند.

گروه «جوانان محلات تهران» در اطلاعیه شماره ۹ خود فراخوانی را برای تجمع در روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه «از ساعت ۱۲ظهر تا سپیده‌دم در تمامی میادین و خیابان‌های اصلی» صادر کرد.

در روزهای اخیر، درگیری شدید خیابانی در برخی شهرهای کردنشین تا پاسی از شب ادامه داشته و ویدیوهای منتشر شده حاکی از رگبار سنگین از سوی نیروهای حکومتی به سمت مردم در سنندج بوده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ویدیویی منتشر کرد با این توضیح که شهر سنندج «رسما به میدان جنگ تبدیل شده است».

از سوی دیگر، درپی قتل عام گسترده‌ای که نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی در روز جمعه هشتم مهر ماه در زاهدان به راه انداختند، تاکنون ۹۱کشته داشته که تعدادی از آن‌ها کودک و دست‌کم ۴ شهروند نیز ۱۸ ساله هستند.

بسیاری از فعالان حقوق بشری و کاربران در شبکه‌های اجتماعی، کشتار نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی در زاهدان را «جمعه خونین» و «جمعه سیاه» زاهدان خواندند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید