جمهوری اسلامی مدعی شد سارینا اسماعیل‌زاده هم از پشت‌بام سقوط کرده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز، این ادعا را درباره کشته شدن سارینا اسماعیل‌زاده، معترض ۱۶ ساله مطرح کرد که او نیز همچون نیکا شاکرمی از پشت‌بام سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.

فاضلی هریکندی روز جمعه ۱۵ مهر گفت نیروی انتظامی در اولین دقایق بامداد دوم مهر ماه، گزارشی را از «یک مورد سقوط از ارتفاع» دریافت کرد.

به گفته او، جسد متعلق به دختر نوجوانی بوده که «در محل ورودی پارکینگ پشتی ساختمان همسایه منزل مادر بزرگ» او در عظیمیه کرج کشف شده است.

رییس کل دادگستری استان البرز مدعی شد: «متوفی که همراه مادر خود در همان شب در منزل مادربزرگ خود بودند، از راه‌پله منزل مادر بزرگ، خود را به پشت‌بام در طبقه پنجم رسانده و از آنجا پس از ورود به پشت‌بام همسایه، به پایین پریده و طبق بررسی‌های اولیه، خودکشی کرده است.»

او با این ادعا که سارینا «سابقه خودکشی ناموفق با مصرف قرص داشته»، ادامه داد: «علت فوت، شوک ناشی از ضربه به دنبال صدمات و شکستگی‌های متعدد و خونریزی به واسطه سقوط از ارتفاع بوده است.»

به تازگی ویدیویی از سارینا اسماعیل‌زاده ساله‌ منتشر شده که در آن، از مشکلات اقتصادی مردم و از محدودیت‌هایی که مخصوصا برای زن‌های جامعه وجود دارد سخن می‌گوید.

بر اساس گزارش‌ها، او نیز همچون شمار زیادی از معترضان، در جریان سرکوب خشونت‌بار اعترضات روزهای اخیر جان خود را از دست داده است.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۱۵۴ تن، از جمله ۹ نوجوان زیر ۱۸ سال رسیده است.

روز پنج‌شنبه مهتاب کرامتی، بازیگر و سفیر حسن نیت یونیسف،‌ با محکوم کردن خشونت و سرکوب علیه اعتراضات سراسری، در اینستاگرامش نوشت گزارش‌های مربوط به بازداشت، کشته و زخمی شدن کودکان در اعتراضات و استفاده از نوجوانان برای مقابله با معترضان را به مقامات یونیسف در ایران داده است.

جمهوری اسلامی درباره قتل مهسا امینی به دست نیروهای انتظامی نیز مدعی است خود مهسا دچار بیماری جسمی بوده و قتلی در کار نبوده است.

پیشتر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز مدعی شدند نیکا شاکرمی، دیگر نوجوان معترض نیز از ارتفاع سقوط کرده اما مادر او اعلام کرد که دخترش در اعتراضات و بر اثر ضربات باتوم نیروهای انتظامی کشته شده است.

در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی «سقوط از بلندی و ارتفاع» را به عنوان دلیل، برای حذف‌های فیزیکی‌ مخالفان و کسانی که گفته می‌شود به دست خودش کشته شده‌اند، اعلام کرده و اکنون به نظر می‌رسد کشتار معترضان نیز به سقوط از بلندی نسبت داده می‌شود.

علاوه بر مرگ قاضی غلامرضا منصوری در رومانی که دلیل آن سقوط از بلندی عنوان شد، رسانه‌های حکومتی علت مرگ سرهنگ علی اسماعیل‌زاده، از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه و همکار نزدیک سرهنگ حسن صیاد خدایی، از نیروهای قدس سپاه که ترور شد را «سقوط از بالکن» عنوان کردند.

این در حالی است که منابع آگاه به ایران اینترنشنال گفته‌اند اطلاعات سپاه پاسداران در پی سوء‌ظن به این همکار نزدیک صیاد خدایی، تصمیم به حذف فیزیکی او با توسل به صحنه‌سازی خودکشی گرفت.

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید