تهران قطعنامه پارلمان اروپا را درباره سرکوب اعتراضات و قتل مهسا امینی، «بی‌ارزش» خواند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه ۱۵ مهر قطعنامه پارلمان اروپا علیه تهران در محکومیت سرکوب اعتراضات و قتل مهسا امینی را «بی‌پایه» و «فاقد وجاهت و ارزش» خواند.

کنعانی گفت: «طراحان و تحریک کنندگان اغتشاشات، عمدتا از منشا اروپا به اقدامات خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران دست می‌زنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این قطعنامه تنها بهانه‌ای برای «ادامه معاندت عناصر تندرو این پارلمان» با جمهوری اسلامی ایران است.

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر، قطعنامه محکومیت کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری در ایران را تصویب کرد.

در این قطعنامه از کشورهای اروپایی خواسته شده است عاملان قتل مهسا امینی و افراد دخیل در سرکوب اعتراضات سراسری در ایران را تحریم کنند.

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۲ مهر اعلام کرده بود در نشست آینده وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به‌ دلیل «قتل» مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری بررسی خواهد شد.

او روز پنج‌شنبه نیز اعلام کرد این اتحادیه در حال بررسی همه گزینه‌ها برای مواجهه با تهران است.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییت خود درباره اعتراضات سراسری در ایران همچنین خواستار همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

از سوی دیگر جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در پاسخ به سوال سی‌ان‌ان درباره احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران با وجود اعتراضات سراسری گفته بود: «ما هنوز بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه رو به جلو است اما از دست‌یابی به این توافق دورتر شده‌ایم و به این زودی‌ها تحریم‌ها لغو نمی‌شوند.»

او تاکید کرد که آمریکا در روزهای آینده «دو اقدام اقتصادی دیگر علیه جمهوری اسلامی انجام خواهد داد تا این رژیم را در خصوص رفتار با شهروندان خود پاسخگو کند.»

در همین حال پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند هم در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد مرگ مهسا امینی شد و از اعمال خشونت علیه معترضان ابراز تأسف و نگرانی کرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید