هزارمین روز انهدام هواپیمای اوکراینی؛ تاکید انجمن قربانیان و کانادا بر ادامه دادخواهی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، با اشاره به فرا رسیدن هزارمین روز انهدام پرواز اوکراینی در روز سه‌شنبه ۱۲ مهر گفت که با خانواده قربانیان صحبت کرده است و قول داد دست از پیگیری عاملان قتل ۱۷۶ سرنشین این پرواز برندارد.

نخست‌وزیر کانادا افزود: «دولت ما تا زمانی که خانواده‌ها عدالت، پاسخگویی و پاسخی را که شایسته آن است از رژیم ایران به دست نیاورند، آرام نخواهد گرفت.»

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز در پیامی مشابه از تلاش‌ها برای پاسخگو کردن جمهوری‌اسلامی به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافربری خبر داد.

هم‌زمان، «گروه هماهنگی و واکنش بین‌المللی برای قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲» در بیانیه ای به مناسبت هزارمین روز انهدام پرواز اوکراینی به‌وسیله موشک‌های سپاه پاسداران با خانواده قربانیان ابراز همبستگی کرد و از جمهوری‌اسلامی خواست به تعهدات حقوقی و بین‌المللی خود پایبند باشد و خواستار «شفافیت و عدالت» شد.

در بیانیه این گروه گفته شد:«ما وزرای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا، در این مراسم بزرگ در کنار خانواده‌های داغدار می‌ایستیم و یاد قربانیان کشته شده در پرواز پی‌اس ۷۵۲را گرامی می‌داریم.»

حامد اسماعیلیون،‌ سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز اوکراینی، همزمان با گذشت هزار روز از کشته‌شدن همسر و دخترش با انتشار عکسی از آنها در اینستاگرام نوشت: «هزار روز از نداشتن شما گذشت. تا زنده هستیم دست از سر جنایتکاران بر نمی‌داریم.»

این در حالی است که پس از خیزش جهانی ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان با فراخوان انجمن خانواده قربانیان پرواز اوکراینی، به نظر می‌رسد فشارها بر خانواده‌های قربانیان که در ایران ساکنند افزایش یافته است.

این فشارها در حالی به این خانواده‌های باقی مانده در ایران وارد می‌شود که خیزش جهانی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی روز شنبه اول ماه میلادی اکتبر، ۹ مهر ماه، با دعوت حامد اسماعیلیون در بیش از ۱۵۰ شهر جهان برگزار شد.

یک منبع مطلع از وضعیت خانواده یکی از قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی، روز دوشنبه ۱۱ مهرماه به ایران‌اینترنشنال گفت نهادها و ماموران اطلاعات با تماس‌هایی از اعضای خانواده خواسته‌اند به یک مرکز امنیتی مراجعه کنند و از هرگونه ارتباط با خانواده‌های دیگر بپرهیزند.

بسیاری از خانواده‌های قربانیان این پرواز به دلیل فشارها مجبور به ترک ایران شده‌اند و تعداد کمی از آن‌ها در کشور مانده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، تا سه روز شلیک موشک به هواپیما را از اساس انکار کرده و به دروغ دلایل فنی را سبب سرنگونی این هواپیما عنوان می‌کردند.

پس از آن، ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که به وضوح شلیک موشک به پرواز پی‌اس۷۵۲ را تایید ‌کرد و همچنین دونالد ترامپ رییس جمهوری وقت آمریکا، و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، گفتند که اطلاعات و اسناد موجود نشان می‌دهد سپاه پاسداران به این هواپیما چند موشک‌ شلیک کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید