دبیرکل سازمان ملل: یک نهاد صالح مستقل فورا باید درباره جان باختن مهسا امینی تحقیق کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

همزمان با ادامه حمایت‌های جهانی از اعتراضات مردم ایران، دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد یک نهاد مستقل باید فورا درباره جان باختن مهسا امینی تحقیق کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در توییتی نوشت: «باید یک نهاد صالح مستقل یک تحقیق و تفحص فوری، بی‌طرفانه و کارآمد درباره جان باختن مهسا امینی انجام دهد. حقوق بشر، از جمله آزادی بیان، برگزاری اجتماعات و نهادهای مسالمت‌آمیز باید مورد احترام قرار گیرد.»

پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا، نیز با حمایت از درخواست دبیرکل سازمان ملل برای تحقیق و تفحص فوری و مستقل درباره جان باختن مهسا امینی گفت: «عوامل مسئول باید پاسخگو شوند. با زنان و دختران ایران در تلاششان برای برابری همراهی می‌کنیم.»

در همین حال، اداره حقوق بشر وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از احتمال استفاده جمهوری اسلامی از «ابزارهای وحشیانه تر» در سرکوب اعتراضات ایران، از تلاش‌های آلمان در سطح اتحادیه اروپا برای تحریم افراد مسئول در سرکوب معترضان ایران خبر داد.

این بیانیه افزود: «‎جامعه بین المللی باید به صراحت صدای خود را بلند و سرکوب و خشونت اعمال شده توسط نیروهای امنیتی را محکوم کند. دولت فدرال آلمان به فشار ادامه خواهد داد.»

از سوی دیگر، گروهی از ایرانیان کانادا در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر و رهبران احزاب سیاسی این کشور تاکید کردند که کانادا باید از مردم ایران در مقابل «زورگویان رژیم اسلامی» حمایت کند. آنها در این نامه مجموعه‌ای از خواسته‌ها از جمله قرار گرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را مطرح کرده‌اند.

همچنین گروهی از دانشگاهیان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران ایرانی نیز در نامه‌ای به دیدار امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، با ابراهیم رئیسی اعتراض کردند و خطاب به رییس جمهور فرانسه نوشتند: «آیا بهتر نبود به جای آن، سرکوب جنبش دادخواهی مردم ایران در شهرهای کشور را محکوم می‌کردید؟»

در همین حال، تلاش‌ها برای کمک به دسترسی مردم ایران به جریان آزاد اطلاعات در اینترنت نیز ادامه دارد. اپلیکیشن پیام‌رسان سیگنال چهارشنبه اعلام کرد پشتیبانی از پروکسی را برای گوشی‌های آیفون اضافه کرده است تا ایرانیان و دیگران بتوانند از طریق پروکسی به سیگنال متصل شوند.

بر اساستوییتی از سیگنال، برای اتصال از طریق پروکسی باید آخرین نسخه سیگنال برای iOS، نسخه ۵/۵۵، اجرا شود.

حمایت‌های جهانی نیز از اعتراضات زنان ایران ادامه دارد. زنان سینماگر ترکیه با راه‌اندازی صفحه‌ای در اینستاگرام از اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی حمایت کردند. زیر یکی از پست‌های این صفحه نوشته شده: «ما سینماگران زن ترکیه در کنار زنان و مردم ایران ایستاده‌ایم و با آنها اعلام همبستگی می‌کنیم و صریحا آزادی و برابری را فریاد می‌‌کشیم.»

آنجلینا جولی، بازیگر آمریکایی، در پستی اینستاگرامی نوشت: «به زنان شجاع، مقاوم و بی‌پروای ایران ادای احترام می‌کنم؛ به همه کسانی که بازمانده چند دهه مقاومت هستند، به همه کسانی که به خیابان‌ها آمده‌اند، به مهسا امینی و به همه جوانان ایرانی مثل او. ای زنان ایران، ما شما را می‌بینیم.»

جیسون موموآ، بازیگر آمریکایی، نیز در استوری اینستاگرامی خود در حمایت از معترضان ایران، پوستر تجمع ایرانیان لس‌آنجلس در روز شنبه را بازنشر کرد.

در همین حال، موج بازداشت و سرکوب در داخل ایران ادامه دارد. بنا به اطلاعاتی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، دوشنبه شب ماموران در نبود کتایون ریاحی، بازیگر، به خانه او رفته و وسایل شخصی او شامل کامپیوتر و لپ تاپش را مصادره کرده‌اند. منابع ایران‌ اینترنشنال می‌گویند ماموران حکم جلب کتایون ریاحی را داشته‌اند.

ریاحی پیش‌تر در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال با محکوم کردن حجاب اجباری، از اعتراضات ایران حمایت کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید