شاهزاده رضا پهلوی، پنج عضو شورای مدیریت گذار و برخی چهره‌های فرهنگی: به اعتصابات بپیوندید

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

شاهزاده رضا پهلوی، پنج نفر از اعضای شورای مدیریت گذار و تعدادی از چهره‌های برجسته سیاسی، هنری و آکادمیک خارج از کشور در اطلاعیه‌ای از گروه‌ها و اصناف مختلف خواستند تا برای به ثمر نشستن جنبش اعتراضی در ایران به اعتصابات بپیوندند.

این بیانیه که نام تورج اتابکی، فریدون احمدی، فرامرز اصلانی، مهناز افخمی، نازنین انصاری، شاهین براتپور، مهران براتی، مرتضی برجسته (مرتضی)، نازنین بنیادی، خسرو بیت‌اللهی، ابراهیم حامدی (‌ابی)، محسن سازگارا، کریم شامبیاتی، حسن شریعتمداری، یزدان شهدایی، رضا مریدی، حسن منصور، شاهین نجفی، آذر نفیسی، مسعود نقره‌کار و عطا هودشتیان در میان امضاکنندگان آن است، خاطرنشان کرد: «شروع اعتصابات سراسری از روز چهارشنبه ششم مهرماه اعلام می‌شود و جزئیات بیشتر آن در اطلاعیه‌های بعدی به آگاهی می‌رسد. اميدواريم همه تشكل‌هاى صنفى، سياسى، اجتماعى و فرهنگى نيرومند كشور ما به اين اعتصابات بپيوندند.»

این بیانیه افزود: « ما در اولین گام از فراخوان اعتصاب ‌شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران حمایت می‌‌كنیم و از مادران و پدران فرزندانی که سازندگان آينده ايران هستند، درخواست می‌كنیم که آنان را به مدرسه نفرستند.»

امضا‌کنندگان این بیانیه خاطرنشان کردند: «در پشتيبانى از اين انقلاب سرنوشت‌ساز و به ثمر رساندن این مبارزه تاريخى، اقشار و گروه‌های مختلف جامعه ایران از معلم تا کارگر، از کاسب تا بازاری، از دانش‌آموز تا دانشجو، از کامیون‌داران تا اتوبوس‌رانان، همه و همه در تب وتاب تدارک اعتصاب و دست كشيدن از كار هستند تا پیروزی ملت ایران را رقم بزنند و راه را براى ساختن ايرانى آزاد، سكولار و دموكراتيك هموار سازند.»

این بیانیه افزود: «به منظور حمايت موثرتر از این حرکت، ایجاد هماهنگی لازم میان حوزه‌هاى متفاوت برای حمایت از ادامه اعتراضات و اعتصابات سراسری مردم ایران و عدم همکاری با حکومت ضروری است. امضا کنندگان این بیانیه قدم اول را برداشته و می‌کوشند ضمن هماهنگی با دست‌اندرکاران این کارزار، پشتیبانی جهانی از این انقلاب را هم جلب نمایند.»

این بیانیه خاطرنشان کرد: «ايران خانه همه ايرانيان است و به دست همه ما ساخته خواهد شد. زمان آن رسيده است تا براى نجات ايران، فرهنگ و تمدن آن دست به دست همديگر دهيم.از همه سازمان‌ها و جريانات سياسى، شخصيت‌ها و تشكل‌هاى مدنى دعوت می‌کنیم با اين هماهنگی ملى كه بنا به حساسيت لحظه، آغاز به كار كرده، همراه شوند.»

پس از آنکه شورای صنفی فرهنگیان ایران از معلمان و دانش‌آموزان خواست از چهارشنبه در مدرسه‌ها حاضر نشوند، دانشجویان تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف، علامه طباطبایی، خواجه نصیر‌الادین طوسی، بهشتی، هنر، پلی‌تکنیک، نیز اعلام کردند در کلاش های حضوری و مجازی شرکت نخواهند کرد.

همزمان با گسترش جنبش اعتراضی در ایران، مردم سایر شیوه‌ها را وارد اعتراضات خود کرده‌اند.

در بسیاری از نقاط تهران، از جمله خیابان ولی عصر، جنت آباد، یوسف آباد، شهرآرا، ازگل، شهرک غرب و سعادت‌آباد معترضان با بوق ممتد خودرو و شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها به اعتراضات ادامه دادند.

استفاده اعتراضی از بوق ممتد خودرو در شهرهای دیگر از جمله شیراز و گوهردشت کرج گزارش شده است.

در همین حال، گروهی از مردم در چابهار در اعتراض به تجاوز فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ تجمع کردند و در ادامه اعتراضاتدست‌کم دو بانک را آتش زدند.

در همین حال، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سانسور و سرکوب اعتراضات ادامه دارد.

نت‌بلاکس اعلام کرد داده‌های شبکه حاکی از وجود یک ناهنجاری در شرکت خدمات اول مخابرات است. نت‌بلاکس افزود این اتفاق احتمالا گردش آزاد اطلاعات در ایران را محدود می‌کند.

از سوی دیگر، ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه، در بیانیه‌ای درباره اعتراضات سراسری فضای مجازی «رها و بی‌انضباط» را «ابزاری خطرناک در برهم زدن آرامش فکری و امنیت اخلاقی و اجتماعی» خواند و افزود حجاب «منافع و برکات زیادی برای جامعه و آحاد آن دارد»

روند بازداشت‌ها نیز ادامه دارد. بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی در تهران بازداشت شده است. او پیشتر سابق زندان داشته است.

فاطمه هاشمی با تایید بازداشت خواهرش گفت که هنوز اطلاع بیشتری از علت بازداشت فائزه هاشمی ندارد.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید