خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد؛ توصیه‌های جوانان تهرانی به مردم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

در حالی که خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور ادامه دارد و تازه‌ترین اعتراض‌ها از سوی دانشجویان در اصفهان و شیراز جریان یافته، جمعی از جوانان محلات تهران در اطلاعیه‌ شماره سه خود خواستار تداوم اعتراضات شدند و روش‌هایی را برای بیان اعتراض به مردم یادآور شدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند در ادامه اعتراضات سراسری، گروهی از دانشجویان موسسه آموزش عالی سپهر دانشگاه اصفهان دست به تجمع زده‌اند.

آنان شعار می‌دهند: «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» ....

دانشجویان معترض در شیراز، روز چهارشنبه ششم مهر در دانشگاه علوم پزشکی این شهر، شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به معترضان حمله کرده و چند نفر را بازداشت می‌کنند.

دانشجویان معترض دانشگاه علوم پزشکی اما شعارهای دیگری هم در تجمع خود سر دادند. آنان از جمله فریاد زدند: «فغان و داد و بیداد، مرگ بر این استبداد ...»

جوانان تهرانی اما در بیانیه شماره سه خود با ستایش از معترضان گفته‌اند: «حضور سنگین نیروهای سرکوب‌گر که حتی شاهد استفاده از کودکان مناطق محروم در میان بسیجیان هستیم نیز نشان از ترس مسخ‌شدگان قدرت دارد.»

جوانان محلات تهران با تاکید بر این که ادامه اعتراضات تا شروع به کار دانشگاه‌ها امری حیاتی است، نوشتند: «لذا از مردم عزیز تهران می‌خواهیم به هر شکل ممکن اعتراض خود را بیان کنند.»

این جوانان نکته‌هایی را به عنوان توصیه به مردم آورده‌اند از جمله این که: «کسانی که بنا به شرایط خود امکان حضور در اعتراضات ندارند به صورت ماشینی در اعتراضات حضور پیدا کنند و با ایجاد ترافیک، مسیر نیروهای سرکوب‌گر را مسدود کنند.»

همچنین روش دیگری که برای بیان اعتراض توصیه شده «زدن بوق‌های اعتراضی است که حجم بالای آن روحیه نیروهای سرکوب‌گر را ضعیف می‌کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «کسانی که نمی‌توانند در اعتراضات حضور پیدا کنند هر شب بین ساعت‌های هشت شب تا ۱۰شب در خانه‌های خود شعارهای اعتراضات را سر دهند. یادتان باشد برای شناسایی نشدن تمام چراغ‌های خانه را موقع شعار دادن خاموش کنید.»

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، شامگاه سه‌شنبه پنج مهر، شهروندان منطقه پنج تهران حضور گسترده‌ای در اعتراضات داشتند. تعداد ماموران سرکوب‌گر هم در مناطقی که شب‌های قبل خبرساز شده بودند، چندین برابر شده بود.

بر اساس این گزارش‌ها، حتی راه رفتن دو یا سه نفره هم خشونت و تهدید به دنبال داشت و میدان‌های اصلی شهر به صورت افراطی پر از ماموران شده بود.

مردم در این مکان‌‌ها با لیزر تهدید روانی می‌شدند و هر اجتماع بیشتر از پنج نفر سرکوب می‌شد.

بر اساس روایت‌های رسیده از شهروندان، حضور موتورهای حامل ماموران و گشتی‌ها بسیار زیاد بوده اما با وجود این، مردم همچنان به اعتراضات خود در تهران و دیگر شهرهای ایران از جمله بوشهر، سنندج، کرمانشاه، شیراز، کرج و ... ادامه دادند.

همزمان گروهی از مردم در چابهار در اعتراض به تجاوز فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ تجمع کردند.

در یکی از تازه‌ترین موضع‌گیری‌ها نسبت به خیزش سراسری مردم ایران، جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در بیانیه‌ای نوشتند: «در اعتراض به وضع فعلی، بازداشت گسترده و ناجوانمردانه دانشجویان و مجازی شدن غیرموجه دانشگاه با وجود اخلال شدید در اینترنت، تا روشن شدن تکلیف دانشجویان بازداشتی و بازگشت بی قید و شرط آن‌ها به کلاس‌های درس حضوری، از شرکت در تمامی کلاس‌های مجازی خودداری خواهیم کرد.»

همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد کرج هم بیانیه مشابهی صادر و اعلام کردند از شرکت در کلاس‌های درس خودداری خواهند کرد.

همچنین اعتراضات در خارج از ایران نیز ادامه دارد.

ایرانیان مقیم آلمان، در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران بر علیه جمهوری اسلامی، مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در هامبورگ، تجمعی اعتراضی برگزار کرده‌اند.

این تجمع که هم اکنون در حال برگزاری است توسط گروه تلاشگران راه آزادی و نهاد زنان ایرانی در هامبورگ، برگزار شده است. تجمعی نیز از سوی اعضای سازمان مجاهدین خلق مقابل پارلمان آلمان برگزار خواهد شد.

همچنین در استکهلم پایتخت سوئد نیز روز چهارشنبه ششم مهر، تجمع اعتراضی بزرگی بر پا خواهد شد.

ارتش سری
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید