سازمان‌های حقوق بشری اروپایی: سازمان ملل درباره کشتار و دستگیری معترضان در ایران تحقیق کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

چند سازمان غیردولتی اروپایی روز پنج‌شنبه هفت مهر کنفرانسی درباره خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی و سرکوب مرگ‌بار معترضان در مقر سازمان ملل در ژنو سوئیس برگزار می‌کنند. این سازمان‌ها از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهند درباره تلاش‌ها برای سرکوب اعتراضات در ایران تحقیق کند.

همزمان با برگزاری این کنفرانس که رییس فدراسیون‌ حقوق بشر ایتالیا، رییس کمیته بین‌المللی در جست‌وجوی عدالت (سازمان مردم‌نهاد مستقر در بروکسل)، نمایندگانی از فرانسه و سوئیس در آن حاضر خواهند بود، ایرانیان ساکن سوئیس در همبستگی با اعتراضات در ایران و علیه «سرکوب وحشیانه» آن، تجمع خواهند کرد.

همچنین نمایشگاه عکسی خارجی از مقر سازمان ملل متحد در این باره برگزار خواهد شد.

این در حالی است که سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از سرکوب‌ اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی و محدودیت‌های اعمال شده برای استفاده از خطوط ارتباطی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایران ابراز نگرانی کرد.

رواینا شامدسانی، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز سه‌شنبه پنجم مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از ادامه واکنش خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی به اعتراضات در ایران و همچنین محدودیت‌های ارتباطی که بر استفاده از تلفن ثابت و تلفن همراه، اینترنت و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی تاثیر می‌گذارد، بسیار نگران هستیم.»

سازمان عفو بین‌الملل هم خواستار اقدام فوری جهانی برای اطمینان از پاسخگویی درباره مرگ مهسا امینی در بازداشت شد.

عفو بین‌الملل همچنین با انتشار بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری بین‌المللی برای اطمینان از پاسخگویی در مورد مرگ مهسا امینی در بازداشت شد.

این سازمان حقوق بشری در بیانیه خود نوشت: «تحقیقات در این باره باید مستقل، بی‌طرفانه و موثر باشد و کسانی که مظنون هستند، باید در روندهای عادلانه قضایی به عدالت سپرده شوند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

حرف آخر با پوریا زراعتی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید