افزایش تجمع‌ها و راهپیمایی‌ها در سراسر جهان در حمایت از خیزش مردم ایران

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

با گذشته حدود دو هفته از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، تجمع‌ها و راهپیمایی‌ها در سراسر جهان در حمایت از این خیزش ادامه دارد.

گروهی از ایرانیان ساکن بوداپست، پایتخت مجارستان، روز سه‌شنبه پنجم مهر ماه در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کرده و شعار «ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم» سر دادند.

در شهر فرانکفورت آلمان هم عده زیادی از مردم برای حمایت از اعتراضات و خیزش سراسری در ایران، در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر تجمع کردند.

از سوی دیگر همزمان با مسابقه دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و سنگال در اتریش، شماری از ایرانیان در محل برگزاری این مسابقه تجمع اعتراضی برگزار کردند و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند.

در ایتالیا، جمعی از دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی دانشگاه پادوا، امروز در همراهی با اعتراض‌های مردمی در ایران موهای خود را تراشیدند و قیچی کردند.

برخی از ایرانیان ساکن آمریکا هم امروز در مقابل دفتر روزنامه نیویورک تایمز تجمع کردند و بعضی از افراد حاضر موهای خود را در اعتراض به آن‌چه در ایران برای مهسا امینی رخ داد بریدند یا تراشیدند.

معترضان پلاکارد در دست داشتند و علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.

همچنین ایرانیان ساکن شهر کانبرا، پایتخت استرالیا، در تجمعی از خیزش سراسری مردم ایران حمایت کرده و شعار «زن زندگی آزادی» و شعارهایی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند.

در بیانیه معترضان ایرانی مقیم استرالیا که در مقابل پارلمان قرائت شد، آمده است: «خواسته مردم ایران، امروز، تنها حذف گشت ارشاد و آزادی زنان نیست. آن‌ها دیگر جمهوری اسلامی نمی‌خواهند. آن‌ها خواستار حکومتی سکولار-دموکرات با حضور فعال تمامی اقوام، ادیان و اقلیت‌های ایرانی هستند.»

روز دوشنبه نیز صدها زن در منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی با برگزاری تجمعی موهای خود را کوتاه کردند و روسری‌هایشان را سوزاندند.

قرار است گروهی از ایرانیان هم در همبستگی با مردم ایران در پی کشته شدن مهسا امینی مقابل ساختمان نیویورک تایمز تجمع کنند.

این در حالی است که ده‌ها هزار نفر از ایرانیان ساکن کشورهای مختلف روز شنبه دوم مهر در حمایت از خیزش سراسری در ایران علیه جمهوری اسلامی، تجمع‌های متعدد و پرشماری را برگزار کردند و قرار است این تجمع‌ها همچنان نیز ادامه داشته باشد.

تجمع ایرانیان واشینگتن در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران روز شنبه در پایتخت آمریکا برگزار شد و شاهزاده رضا پهلوی نیز در آن حضور یافت.

تجمع مشابهی نیز در هلسینکی در فنلاند، بولونیا در ایتالیا، برلین در آلمان و شهر بوسان در کره جنوبی از سوی ایرانیان برگزار شد.

در سوئد نیز ایرانیان ساکن استکهلم در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، در روزهای گذشته پیوسته تجمع برگزاری کرده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید