اعتراف تلویحی دولت آمریکا به درس گرفتن از اشتباه اوباما در قبال اعتراض‌های ایران

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۳

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تلویحا گفت که دولت کنونی آمریکا در قبال اعتراضات ایران، از اشتباه دولت پیشین باراک اوباما به اعتراضات سراسری سال ۸۸ درس گرفته است.

سالیوان روز یکشنبه سوم تیر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز آمریکا گفت مهم‌ترین کاری که دولت بایدن باید در برابر خیزش کنونی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی انجام دهد «این است که قاطع، روشن و اصول‌مند باشد.»

او به اقدامات دولت بایدن علیه دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی و تحریم‌هایی مثل تحریم اخیر گشت ارشاد از سوی آمریکا اشاره کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی گشت ارشاد، فرماندهان پلیس امنیت اخلاقی و فرمانده نیروی زمینی ارتش را تحریم کرد.

این تحریم‌ها که در پی کشته‌ شدن مهسا امینی و اعتراضات سراسری در ایران اعلام شد، شش مقام امنیتی جمهوری اسلامی را در بر می‌گیرد.

همچنین با گسترش خیزش ضدجمهوری اسلامی و اختلال اینترنت در ایران، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور مجوز توسعه دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایران را صادر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا هدف از صدور مجوز کلی توسعه دسترسی به خدمات اینترنتی را «اطمینان از دسترسی آزادانه مردم به اطلاعات آنلاین» خواند و گفت: این اقدامات به مقابله با تلاش‌های دولت ایران برای سانسور شهروندان کمک می‌کند.

پیشتر عملکرد دولت اوباما در قبال اعتراضات موسوم به «جنبش سبز» انتقادهای بسیاری را برانگیخته بود.

اعتراضات مردمی در سال ۸۸ که با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آن سال آغاز شد، پس از حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی به خاموشی گرایید.

در آن زمان، کارشناسان معتقدند بودند دولت اوباما به دلیل تماس و گفتگو با ايران در زمینه بحران هسته‌ای این کشور، چندان مایل به حمایت از اعتراضات نیست.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در زمان ترامپ نیز تاکید کرده بود که در زمان جنبش سبز، دولت اوباما حاضر نمی‌شد از معترضان حمایت کند.

اما سالیوان و دیگر مقام‌های کاخ سفید به اظهارات اخیر بایدن در سازمان ملل متحد در حمایت از خیزش مردمی در ایران علیه جمهوری اسلامی اشاره می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید