مولوی عبدالحمید درباره «تجاوز» فرمانده انتظامی چابهار به دختر ۱۵ ساله: سکوت ما معنادار است

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در حالی سکوت خود و دیگر علمای منطقه در مورد تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله را «معنادار» خواند که اشاره‌ای به موضوع «تجاوز» نکرد. او که در نماز جمعه به این موضوع اشاره کرد، ماجرا را به «اتفاق پیش آمده» تقلیل داد.

خبرگزاری «حال‌وش» از سیستان و بلوچستان خبر داد که امام جمعه زاهدان در خطبه خود تجاوز به این دختر نوجوان را مساله‌ای خواند که در چابهار پیش آمده.

او در عین حال با حمایت تلویحی از اعتراضات سراسری مردم در روزهای اخیر از مسوولان خواست کشور را «پلیسی و امنیتی» اداره نکنند.

حال‌وش پیشتر درباره ماجرای تجاوز فرمانده انتظامی شهرستان چابهار، «سرهنگ ابراهیم کوچک‌زایی»، به یک دختر نوجوان روستایی در حین بازجویی از او برای بررسی یک پرونده قتل، اطلاع‌رسانی کرده بود.

عبدالحمید روز جمعه در واکنش به این اتفاق گفت: «از ما و علمای منطقه انتقاد شده که چرا سکوت اختیار کرده‌اید! این سکوت ما معنادار است. ما می‌خواهیم روشن شود که چه پیش آمده است. ما نمی‌توانیم بلافاصله موضع‌گیری کنیم. باید بررسی کنیم تا واقعیت روشن شود و دچار اشتباه نشویم.»

او با توصیه به حضور «یک دستیار زن در کنار بازجو یا قاضی در مسائل قضایی مربوط به زنان» از مسوولان امر خواست با حساسیت این موضوع را بررسی، پیگیری و شفاف‌سازی کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از خطبه خود، به اعتراضات سراسری مردم در پی قتل مهسا امینی اشاره کرد و خطاب به مسوولان جمهوری اسلامی گفت: «نگذارید مطالبات مردم انباشته شود. به این مطالبات رسیدگی کنید. در غیر این صورت با یک جرقه مردم به خیابان‌ها می‌ریزند.»

او به مسوولان توصیه کرد کشور را به دست صاحبان اندیشه و نظر بسپارند: «وظیفه پلیس و نیروهای امنیتی چیز دیگری است و هرکس باید در میدان خود قرار بگیرد.»

مولوی عبدالحمید در ادامه از «ظلم بزرگی» گفت که به مهسا امینی و خانواده‌اش شده و تاکید کرد: «شایسته بود در این مساله همه مقصران بلافاصله محاکمه شوند. اگر مقصران علنا مجازات می‌شدند مردم تسلی پیدا می‌کردند.»

او همچنین جامعه را دچار التهاب خواند و گفت: «مردم آزادی می‌خواهند و نیاز دارند حرفشان شنیده شود. با سلاح و قدرت نمی‌توان حکومتی را نگه داشت.»

اعتراضات سراسری مردم ایران با وجود سرکوب خونین نیروهای امنیتی و قطع اینترنت در حال گسترش به شهرهای مختلف است.

این اعتراض‌های گسترده در واکنش به قتل مهسا امینی به دست نیروهای گشت ارشاد آغاز و به سرعت به مبارزه با کلیت جمهوری اسلامی تبدیل شد.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید