نگرانی وزیر کشور از خیزش سراسری؛ محدودیت اینترنت تا زمان ادامه اعتراضات برقرار است

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

همزمان با ادامه خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، وزیر کشور ضمن ابراز نگرانی درباره حضور بیشتر شهروندان اعلام کرد قطع و اختلال سراسری اینترنت در ایران برای کنترل معترضان صورت گرفته است.

احمد وحیدی، وزیر کشور، شامگاه جمعه اول مهر در گفت‌وگویی تلویزیونی خیزش سراسری مردم ایران را «سازماندهی» شده خواند و گفت که قطع اینترنت موقتی و مسوولیت آن به عهده معترضان است و آنان موجب این محدودیت شده‌اند.

وحیدی اضافه کرد که محدودیت‌های اینترنتی «برای حفظ امنیت و آرامش مردم» و «امری طبیعی» است.

وزیر کشور تاکید کرد که باید محدودیت‌هایی اعمال شود تا معترضان نتوانند اعتراضات را سامان دهند.

او اضافه کرد: «اصل محدودیت به‌ عهده اغتشاش‌گران است که موجب این محدودیت می‌شوند. این شرایط هم موقت است و تا زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مطمئن شوند، این وضعیت ادامه دارد.»

با وجود قطع اینترنت و سرکوب خونین اما اعتراضات سراسری مردم ایران ادامه دارد.

شامگاه جمعه اول مهر نیز معترضان در گروه‌های بزرگ خیابان‌های بسیاری از شهرها را به کنترل خود درآوردند و با روسری سوزی و سر دادن شعار، خواستار براندازی جمهوری اسلامی شدند.

از برخی مناطق تصاویری از آتش زدن خودروها و تجهیزات نیروهای امنیتی منتشر شد و همچنین شعارها علیه مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای ادامه یافت.

وزیر کشور اما در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفت که اعتراضات «سازماندهی شده» بوده و اصلا موضوع آن «مربوط به مهسا امینی» نبود: «عده‌ای این مساله را بهانه ایجاد اغتشاش در کشور قرار دادند.»

وحیدی تاکید کرد: «کسانی که در این ماجرا غیرمسوولانه و ناآگاهانه موضع گرفتند دچار خطا شدند. این موارد موجب شد برخی هم دچار اشتباه برداشت شوند و از لحاظ عاطفی همراه با کسانی شدند که به‌ دنبال آشوب بودند.»

او ضمن هشدار به معترضان، افرادی که از اعتراضات حمایت کرده‌اند را نیز تهدید کرد و گفت: «به‌ هر حال این اغتشاشات تمام می‌شود ولی کسانی در این امتحان رفوزه شدند و دستگاه قضا با متخلفان برخورد می‌کند.»

در همین حال روزنامه کیهان در تیتر صفحه اول خود نوشت: «وقت آن است که افراطیون مدعی اصلاحات و برخی سلبریتی‌ها به عنوان پادوهای آمریکا و تحریک‌گران به آشوب در پیشگاه عدالت بازخواست و مجازات شوند.»

در روزهای گذشته نیز رسانه‌های اصول‌گرا شدیدا به ورزشکاران و هنرمندان حامی اعتراضات حمله کرد.

از جمله خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن حمله شدید به علی کریمی ، بازیکن پیشین تیم ملی ایران، او را «رهبر جدید اپوزیسیون» خواند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید