واکنش به اعتراضات سراسری در ایران: حمله توپخانه‌ای سپاه پاسداران به کردستان عراق

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه دوم مهر، مناطق کوهستانی اقلیم کردستان عراق را هدف توپخانه‌های خود قرار داد. حمله‌ای که به نظر ‌می‌رسد با رویکردی انتقام‌جویانه و در واکنش به حمایت‌های خارجی از اعتراض‌های سراسری در ایران، از جمله در کردستان عراق انجام شد.

«کوردستان مدیا»، سایت مرکزی حزب دموکرات کردستان ایران توپ‌باران مناطق «بربزین» و «سقر» را در عصر روز شنبه دوم مهر از سوی سپاه تایید کرد.

به گفته رسانه‌های جکومتی جمهوری اسلامی، این حمله‌ها از سوی قرارگاه «حمزه سیدالشهدا» انجام شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران نیز نوشت: «این اقدام در پاسخ به حمایت شرورانه عناصر ضد انقلاب از اغتشاشات و اقدامات اراذل و اوباش و با هدف تنبیه و گوشمالی این گروهک‌ها صورت گرفته است.»

این حمله در حالی انجام شد که امروز شماری از شهروندان اقلیم کردستان عراق و همچنین ایرانیان ساکن این منطقه، در حمایت از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اربیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

فراخوان برگزار کردن این تجمع، شامگاه جمعه اول مهر ماه منتشر شده بود. فعالان مدنی و سیاسی در اقلیم کردستان از جمله شرکت‌کنندگان در این تجمع بودند که در ادامه به راهپیمایی به سوی کنسولگری جمهوری اسلامی تبدیل شد.

در روزهای گذشته با اوج گرفتن تظاهرات سراسری در ایران، سرکوب‌ خونین اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی نیز شدت گرفته است.

روز جمعه اما کنترل شهر کردنشین اشنویه در آذربایجان‌غربی برای ساعاتی به دست معترضان افتاد.

روز شنبه خبرگزاری قوه قضاییه اعلام کرد با ورود نیروهای انتظامی، شرایط این شهر اکنون «کاملا عادی» است.

بر اساس گزارش‌ها هم‌زمان با گسیل نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به اشنویه، بالگرد و همچنین پهپادها بر فراز شهر و روستاهای اطراف در حال پرواز و مردم شهر در اعتصاب هستند.

خبرگزاری فارس همچنین با تایید خبر حمله سپاه به مناطقی از اقلیم کردستان عراق، نوشت: «این حملات توپخانه‌ای ادامه خواهد داشت.»

اعتراض‌های گسترده در حالی در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد که سازمان‌های حقوق بشری از کشته شدن دست‌کم ۵۰ معترض خبر می‌دهند.

اما با وجود قطع اینترنت و سرکوب خونین اعتراضات سراسری مردم ایران ادامه دارد.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید