پایان اینستاگرام در ایران؛ شهروندان در شهرهای مختلف به اینترنت هم دسترسی ندارند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

سایت نت‌بلاکس که اختلال و قطع اینترنت در جهان را رصد می‌کند اعلام کرد امکان دسترسی به اینستاگرام، یکی از آخرین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موجود در ایران در بحبوحه اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی از بین رفته است.

در حالی که اعتراضات در سراسر ایران ادامه دارد، دسترسی به اینترنت در چند شهر شدیدا مختل شده است. تا پیش از اعلام نت‌بلاکس درباره محدود شدن اینستاگرام، گزارش‌هایی هم درباره دسترسی نیافتن کاربران به این شبکه اجتماعی منتشر شده بود.

کمی قبل از آن، گزارش‌هایی از هک شدن سایت چند نهاد دولتی و حکومتی منتشر شد. خبر هک خبرگزاری فارس نیز انتشار یافت.

طبق گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، کار اینترنت روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در شهرهای کرج، سقز، کرمانشاه، سنندج و ارومیه با اختلال شدید مواجه شده است.

اختلال شدید اینترنت در ایران کمی پس از آن گزارش شد که عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات صبح روز چهارشنبه اعلام کرد: «به خاطر مسائل امنیتی امروز احتمال دارد محدودیت‌هایی از سوی نهادهای امنیتی در خصوص سرعت اینترنت ایجاد شود که طبیعی است.»

با بالا گرفتن اعتراض‌ها در ایران پیش‌بینی می‌شد که جمهوری اسلامی اقدام به ایجاد محدودیت برای اینترنت کند و به همین دلیل، به دنبال طرح درخواست از ایلان ماسک برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، او خواستار معاف شدن از تحریم‌های مرتبط با ایران با هدف ارائه استارلینک شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هم در واکنش به این درخواست اعلام کرد صادرات برخی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران ممکن است.

اما وزیر ارتباطات درباره احتمال آمدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران گفت: «اگر بخواهند خدمات به ایران بدهند باید ضوابط کشورمان را رعایت کنند. بعید می‌دانم به این زودی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال شود.»

نت‌بلاکس روز ۲۶ شهریور اعلام کرد: «در پی جان باختن مهسا امینی، اختلال چشمگیری در اینترنت تهران ثبت شده و داده‌های شبکه نشان می‌دهد توان اتصال به اینترنت به ۶۷ درصد مواقع عادی رسیده است.»

چندی پیش یک نماینده مجلس اعتراف کرد شورای عالی فضای مجازی مجلس را دور زده و طرح صیانت از فضای مجازی در غیاب مجلس به تصویب رسیده است.

قبل از آن نیز در پی وقوع اختلال گسترده در اینترنت ایران، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد و رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، نقش دولت ابراهیم رئیسی در ایجاد این اختلالات را تایید کرد و گفت دولت برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت با نهادهای دیگر همکاری می‌کند.

این اولین بار نیست که همزمان با اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران، دسترسی به اینترنت محدود می‌شود.

هک سایت‌های دولتی

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، روز چهارشنبه چندین وب‌سایت دولتی در ایران هک شد.

سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی یکی از این سایت‌ها بود که علاوه بر آن، سیستم داخلی این بانک نیز دچار اختلال شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی نیز هک و پس از مدتی بازیابی شد.

گروه هکری انانیموس نیز از هک سایت خبرگزاری فارس خبر داد اما پس از آن دست‌رسی به این وب‌سایت ممکن شد.

گروه هکری «عدالت علی» نیز با انتشار ویدیویی از هک کردن وب‌سایت «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» خبر داد.

این گروه پیشتر با هک کردن دوربین‌های مداربسته زندان اوین، درباره بدرفتاری و شکنجه علیه زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی افشاگری کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

از سکوت تا فریاد
پوشش ویژه
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید