اختصاصی: یکی از دوربین‌های مشرف به محل بازداشت مهسا امینی با دستور دادستان از جا کنده شده

۱۴۰۱/۶/۲۹

بنا بر اطلاعاتی که از یک منبع مطلع قضایی جمهوری اسلامی به ایران‌اینترنشنال رسیده، یکی از دوربین‌های مشرف به محل بازداشت مهسا امینی که ضرب و جرح او را در نزدیکی ایستگاه مترو ضبط کرده، با دستور دادستان تهران از جا کنده شده و در اختیار قوه قضاییه است.

این فرد مطلع به ایران اینترنشنال گفته که این دوربین متعلق به یکی از نهادهای حکومتی بوده و روز بعد از کشته شدن مهسا امینی با دستور دادستان تهران به صورت کامل از جایش در آورده شده و در اختیار مقام‌های قضایی است.

همچنین یکی از کارکنان دستگاه‌های حکومتی که صحنه ضرب و جرح مهسا امینی را هنگام وارد کردنش به خودروی گشت ارشاد دیده، به شدت از سوی مقام‌های امنیتی تهدید شده تا در مورد آن سکوت کند.

مهسا امینی همراه برادرش در نزدیکی متروی حقانی تهران و در حالی که در محدوده پارک طالقانی بود بازداشت شد.

ویدیوهایی که تاکنون از سوی نیروی انتظامی منتشر شده، لحظه بازداشت او را نمایش نمی‌دهند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، روز دوشنبه ۲۹ شهریور گفت دستور داده تمام دوربین‌های مرتبط با این حادثه بررسی شوند.

در همین زمینه حسین رحیمی، رییس پلیس تهران گفته بود ماموران گشت ارشاد به دوربین‌های البسه مجهز هستند اما در این مورد فاقد دوربین بودند.

امجد امینی، پدر مهسا امینی در مصاحبه با سایت رویداد ۲۴ گفت: «صراحتا همه اظهارات رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی را تکذیب می‌کنم.»

او با اشاره به دستگیری دخترش گفت: «... یکی از ماموران مهسا را هل می‌دهد و با او برخورد فیزیکی می‌کنند. این برخورد با وسایل مختلف صورت گرفته است.»

در روزهای گذشته، به کما رفتن و مرگ مهسا امینی در پی ضرب و جرح ماموران گشت ارشاد واکنش‌های متعددی را در پی داشت که به اعتراض‌های گسترده خیابانی در شهرهای مختلف ایران منجر شده است.

پس از اظهارنظر پلیس و سایر مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر «ناگهانی» خواندن مرگ مهسا و به کما رفتن او بر اثر «عارضه قلبی سر کلاس آموزشی»، تصاویر دوربین‌های مداربسته پلیس منتشر شد.

فیلم دوربین‌های مداربسته، شخصی را که گفته می‌شود مهسا امینی است در سالن اجتماعات «پلیس امنیت اخلاقی» نشان می‌دهد که پس از بحث با یک مامور زن نیروی انتظامی، به زمین می‌افتد.

در واکنش به این فیلم، برخی آن را تقطیع شده خواندند اما مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تقطیع شدن فیلم را به خاطر طولانی بودنش دانست و گفت «بخش‌هایی که این افراد می‌گویند تقطیع شده، غیر مهم است.»

خانواده مهسا اعلام کردند که در حین بازداشت او درگیری رخ داده و ماموران برادر او را هم کتک زده‌اند.

وفا عائلی، دایی مهسا با اشاره به اظهارنظر پلیس مبنی بر اینکه «کاری نکرده‌اند» گفته بود: «برادر مهسا آنجا بوده و وقتی خواسته مقاومت کند و اجازه ندهد [مهسا را بازداشت کنند] گاز اشک‌آور زده و پراکنده کرده‌اند.»

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید