اختصاصی ایران‌اینترنشنال: سی‌تی‌اسکن مهسا نشانگر شکستگی جمجمه، خونریزی و اِدِم مغزی است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تصاویر اختصاصی از سی‌تی‌اسکن مهسا امینی که از سوی یک گروه هکری در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته است، نشانگر شکستگی جمجمه در سمت راست سر او در اثر عوارض ناشی از ضربه مستقیم به جمجمه است.

این تصاویرهمچنان نشانگر وجود ترشحات و خون در ریه اوست. به گفته پزشکان، تجمع مایعات در ریه، ناشی از ورود به کما در پی ضربه سنگین به سر اوست.

عکس‌های سیتی‌اسکن مهسا در حالی منتشر می شود که گروه‌ها و تشکل‌های مختلف دانشجویی، صنفی، کارگری و حقوق‌بشری برای برگزاری تجمعات اعتراضی در داخل و خارج از کشور فراخوان صادر کرده‌اند.

پیش از این مقام‌های جمهوری‌اسلامی گزارش‌ها مبنی بر مورد ضرب و جرح قرار گرفتن این دختر ۲۲ ساله را تکذیب کرده بودند و گفته بودند تعیین علت مرگ او سه هفته طول می‌کشد.

احمد وحیدی وزیر کشور عصر شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اساسا منکر آن شد که ماموران گشت‌ارشاد وسیله‌ای برای ضرب‌‌و‌جرح دارند. او رسیدگی پزشکی به این جان‌باخته را هم خوب و به موقع توصیف کرد.

پلیس نیز دو روز پس قتل مهسا (ژینا) در مرکز امنیت اخلاقی در خیابان وزرای تهران، در اطلاعیه‌ای بدرفتاری با او و ضرب‌وجرحش را «اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه» خواند و آن را رد کرد.

با این حال، مرگ مهسا منجر به برگزاری اعتراض‌های متعددی در سراسر ایران به‌ویژه در شهر خود او، سقز، و دیگر مناطق کردنشین مانند سنندج شد.

مقام‌های جمهوری‌اسلامی همچنین گفته بودند مهسا امینی از کودکی صرع و بیماری‌قلبی داشته اما این ادعاها از سوی خانواده او تکذیب شد.

در تلاش برای آرام کردن اوضاع، حکومت فیلمی تقطیع شده و بدون زمان از حضور مهسا در مرکز امنیت پلیس اخلاقی پخش کرد اما اعتراض‌ها علیه حجاب اجباری و گشت ارشاد همچنان ادامه یافت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.