چند معترض در اعتراضات شهرهای کردنشین زخمی شدند؛ اعتصاب بازاریان ادامه دارد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

در حالی که بازاریان در شهرهای مختلف مناطق کردنشین ایران در اعتراض به قتل مهسا امینی اعتصاب عمومی کرده‌اند، مردم سقز بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و همزمان در تهران و اصفهان، دانشجویان چند دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند.

در همین حال ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از شلیک گسترده گاز اشک آور و گلوله به سمت معترضان در دیواندره است. بر اساس گزارش‌ها دستکم هفت نفر از معترضان در این شهر مجروح شدند که حال یکی از آنان وخیم است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، با وجود فضای شدید امنیتی در سقز گروهی از مردم بار دیگر به خیابان آمده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

معترضان در میدان عقاب (هه‌لو) این شهر تجمع کرده‌اند و همزمان نیروهای امنیتی به صورت گسترده برای جلوگیری از تجمع، در مقابل فرمانداری مستقر شده‌اند.

در همین حال یک منبع مطلع به ایران اینترنشنال گفت که ماموران امنیتی در حیاط خانه‌های مردم در سقز هم گاز اشک‌اور پرت می‌کنند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار فیلمی از فضای امنیتی شدید در سقز خبر داد و نوشت که تاکنون چهار نفر به دلیل فیلمبرداری بازداشت شده‌اند.

همچنین تاکنون ویدیوها و گزارش‌هایی از اعتصاب در شهرهای سه استان کردستان آذربایجان غربی و کرمانشاه از جمله سنندج، جوانرود، کرمانشاه، ارومیه، مهاباد، سقز، بانه، مریوان، بوکان، پیرانشهر، پاوه، دهگلان، کامیاران و نقده منتشر شده است.

بر اساس گزارش های رسیده به ایران اینترنشنال نهادهای امنیتی و دولتی و ماموران در شهرهای مختلف با ارسال پیامک یا مراجعه به خانه بازاریان خواستار پایان دادن به اعتصاب شده‌اند اما اعتصاب همچنان ادامه دارد.

مرکز همکاری احزاب کردستان و دیگر احزاب و فعالان مدنی و سیاسی کرد‌ستان ایران روز دوشنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کردند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز ضمن اعلام پیوستن به عزای عمومی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه گفت: «قتل تکان‌دهنده ژینا (مهسا) امینی به دست رژیم ضد ایرانی و زن‌ستیز جمهوری اسلامی، احساسات عموم ملت ایران را جریحه‌دار کرده است.»

تجمع در دانشگاه‌ها و فراخوان تجمع فعالان حقوق زنان

در تهران نیز، دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به قتل مهسا امینی تجمع کرده و شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

همچنین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نیز در اعتراض به قتل مهسا امینی تجمع کرده و شعارهایی از جمله «پوشش اختیاری» و «زن، زندگی آزادی» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران نیز تجمع کردند و تعدادی از نیروهای بسیجی با حمله به دانشجویان قصد پایان دادن به تجمع را داشتند اما موفق نشدند.

در همین حال تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به قتل مهسا امینی و سرکوب سیستماتیک برگزار شد و دانشجویان شعارهایی از جمله «کردستان کردستان، گورستان فاشیستان» و « زن، زندگی آزادی» سر می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر تهران نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین فراخوان هایی برای تجمع در تهران منتشر شده است.

فعالان حقوق زنان در تهران در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی ساعت ۱۸ در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد و از مردم خواسته‌اند به این تجمع بپیوندند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید