پدر مهسا امینی بیماری دخترش را دروغ خواند؛ افزایش مجروحان اعتراضات سقز به ۳۳ نفر

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

همزمان با گزارش‌ها از افزایش تعداد زخمی‌ها اعتراضات سقز به ۳۳ نفر، پدر مهسا امینی ادعای مطرح شده درباره بیماری دخترش را دروغ خواند.

روزنامه هم‌میهن روز یکشنبه گزارش داد که تعدادی از دختران بازداشت‌شده همراه ژینا امینی در مراسم خاکسپاری او حضور داشتند اما حاضر به سخن گفتن نشدند.

بر اساس این گزارش، از جمله مادر دو نفر از دخترانی که همراه ژینا اول به داخل ون گشت ارشاد رانده شده و بعد آزاد شده‌اند می‌گوید نمی‌خواهد حرف بزند و دخترانش هم حرف نمی‌زنند. با بغض می‌گوید یکی را از دست دادیم نمی‌خواهیم باز هم از دست بدهیم. «ما دختر و پسر جوان داریم.»

پدر مهسا(ژینا) امینی در مصاحبه با روزنامه هم‌میهن سخنان مطرح شده درباره بیماری او را دروغ خواند و گفت که فیلم منتشر شده از حضور دخترش در پلیس «امنیت اخلاقی» تقطیع شده است.

پدر مهسا امینی همچنین گفت: «او نه صرع داشت، نه بیماری قلبی. بیشترین بیماری‌ای که داشته سرماخوردگی بوده. همه این‌ها را از خودشان درآورده‌اند.»

خانواده مهسا امینی اعلام کرده‌اند که او در زمان بازداشت کاملا سالم بوده و هیچ مشکلی نداشته است.

پزشکی قانونی تهران اعلام کرده که دلیل مرگ مهسا امینی دو تا سه هفته دیگر به مقام قضایی اعلام می‌شود.

با این حال خبرگزاری فارس به نقل از «یک منبع آگاه» که نام او ذکر نشده، مدعی شد که نتایج بررسی اولیه پزشکی قانونی دلیل مرگ امینی را «سکته قلبی» اعلام کرده است. این خبرگزاری نوشت که «در سی تی اسکن مغزی علایمی مبنی بر هیدروسفال بودن (عارضه قبلی) گزارش شده است.»

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، همچنین مدعی شد که مهسا امینی «در پنج سالگی هم تومور مغزی عمل کرده و مبتلا به بیماری صرع و دیابت نوع یک بوده است.»

منابع بیمارستانی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال خبر دادند مهسا امینی در زمان انتقال به بیمارستان کسری در حدود ساعت ۱۱ شب به هیچ محرکی پاسخ نمی‌داده و مرگ مغزی کامل اتفاق افتاده بوده است.

به گفته این منبع، ریه‌های او پر از خون شده و کاملا مشخص بود که «بیمار قابل احیا نیست.»

در همین حال بیمارستان کسری در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که مهسا امینی بدون «علائم حیاتی» و در حالت «مرگ مغزی» به این بیمارستان منتقل شده و ۴۸ ساعت پس از احیا بار دیگر دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

پدر مهسا امینی همچنین گفت: «این فیلمی هم که از بازداشتگاه نشان دادند، تقطیع شده بود. چرا آن موقع که دخترم را از ون پیاده کردند، نشان ندادند؟ چرا نشان ندادند در راهروهای بازداشتگاه چه اتفاقی افتاده؟»

ساعاتی پس از اعلام خبر درگذشت مهسا امینی، تلویزیون ایران بدون انتشار فیلم یا عکسی از لحظه بازداشت، فیلم بیهوش شدن او را منتشر کرد.

فیلم دوربین‌های مداربسته، شخصی را که گفته می‌شود مهسا امینی است، در سالن اجتماعات «پلیس امنیت اخلاقی» نشان می‌دهد که پس از بحث با یک مامور زن نیروی انتظامی، به زمین می‌افتد.

خانواده مهسا امینی اعلام کرده‌اند که در حین بازداشت او، درگیری رخ داده و ماموران برادر او را نیز کتک زده‌اند.

از جمله دایی مهسا گفت: «برادر مهسا آنجا بوده و وقتی خواسته مقاومت کند و اجازه ندهد [مهسا را بازداشت کنند] گاز اشک‌آور زده و پراکنده کرده‌اند.»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تناقض‌های این فیلم اشاره کرده‌اند. از جمله اینکه در زمان ورود مهسا امینی به ساختمان هوا هنوز روشن است اما در سالن اجتماعات لامپ‌ها روشن است و بیهوش شدن او در شب رخ داده است.

پسرخاله مهسا امینی نیز نوشت که بر روی لباس یکی از ماموران در حین بازداشت دوربین نصب شده بوده است و خواستار نمایش این فیلم‌ها شد.

مراسم خاکسپاری مهسا روز شنبه در سقز انجام شد. نیروهای امنیتی در سقز به سمت مردم معترضی که پس از تشییع پیکر مهسا مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کرده بودند، تیراندازی کردند.

در همین حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد که تعداد زخمی‌های اعتراضات شنبه در سقز، در اعتراض به قتل مهسا امینی، به ۳۳ نفر افزایش یافته و دست‌کم پنج نفر به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به مراکز درمانی تبریز منتقل شده‌اند.

این سازمان ضمن انتشار تصویری از یکی از مجروحان سقز نوشت که گلوله ساچمه‌ای به چشم او اصابت کرده و این جوان ۱۸ ساله بینایی چشمش را از دست داده است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید