کشف یک گور دسته‌جمعی بزرگ دیگر در مناطق‌آزادشده اوکراین

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

مقام‌های اوکراین از کشف یک گور دسته‌جمعی با حدود ۴۵۰ جسد در ایزیوم در استان خارکیف در شرق این کشور خبر دادند که به تازگی از نیروهای روسیه بازپس گرفته شده است. در صورت تایید بین‌المللی، این بزرگترین گور دسته‌جمعی کشف شده در اروپا از زمان جنگ‌های بالکان در دهه ۱۹۹۰ است.

ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین شامگاه پنج‌شنبه در یک سخنرانی ویدئویی، مسئولیت این گور دسته‌جمعی را بر عهده روسیه دانست و اعلام کرد: «روسیه مرگ را در همه جا، پشت سر خود بر جای می‌گذارد و باید مسئول شناخته شود.»

همچنین میخائیلو پودولیاک، مشاور ریاست جمهوری اوکراین، روز جمعه در توییتی نوشت: «چهارصد و پنجاه قبر» کشف شده است، «این تنها یکی از مکان‌های دفن گسترده کشف شده در نزدیکی ایزیوم است.»

او افزود: «ماه‌ها ترور، خشونت، شکنجه و کشتار دسته‌جمعی در سرزمین‌های اشغالی حکمفرما بود.» این مقام اوکراینی بار دیگر از حامیان اوکراین خواست که به این کشور سلاح بفرستند و «مردم را با شیطان تنها نگذارند.»

به گفته رییس‌جمهور اوکراین، قرار است روز جمعه روزنامه‌نگاران اوکراینی و بین‌المللی به ایزیوم بروند تا «جهان بداند که واقعا چه اتفاقی می‌افتد و اشغال روسیه به چه چیزی منجر شده است. بوچا، ماریوپول و اکنون متاسفانه ایزیوم...»

سرگئی بوتوینوف، یکی از مقامات پلیس منطقه‌ای، در مورد ۴۴۰ جسد به شبکه تلویزیونی اسکای نیوز بریتانیا گفت: «ما می‌دانیم که برخی کشته شدند (گلوله خوردند)، برخی دیگر به دلیل آتش توپخانه و تروما ناشی از انفجار مین جان باختند. برخی در حملات هوایی جان باختند و بسیاری از اجساد هنوز شناسایی نشده‌اند.»

سازمان ملل متحد اعلام کرده که می‌خواهد تیمی را برای بررسی این اعلام به ایزیوم بفرستد.

خبرگزاری فرانسه نوشت که خبرنگاران این خبرگزاری که چهار روز پیش از ایزیوم بازدید کردند، شهری را دیدند که در پی جنگ ویران شده بود؛ خانه‌ها و ساختمان‌های عمومی و دولتی ویران شده بود و بقایای خودروهای زرهی در جاده‌ها پر از زباله بود.

نیروهای روسیه از سوی اوکراین به سوءاستفاده‌های متعدد در مناطقی که اشغال کرده‌اند متهم شده‌اند، به ویژه در بوچا، در حومه کیف، جایی که در پایان ماه مارس از آنجا عقب‌نشینی کردند و اجساد غیرنظامیان اعدام شده در آنجا کشف شد.

روسیه ارتکاب این جنایات جنگی را رد کرده و اکنون نیز به خبرها درباره گور دسته‌جمعی ایزیوم واکنشی نشان نداده است.

ولودیمیر زلنسکی روز چهارشنبه به ایزیوم رفت و به اوکراینی‌ها وعده «پیروزی» داد و تاکید کرد که «تقریباً کل منطقه خارکف» که در همسایگی روسیه قرار دارد، اکنون «آزادسازی شده» و این به لطف ضد حمله‌هایی است که در اوایل سپتامبر آغاز شد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید