افزایش شدید قیمت لوازم‌التحریر در آستانه بازگشایی مدارس

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید، رسانه‌های داخل ایران از افزایش سرسام‌آور قیمت لوازم‌التحریر و هزینه‌های جانبی برای حضور دانش‌آموزان در مدارس خبر می‌دهند.

خرید روپوش و لباس فرم، کیف و کفش، کتاب درسی و شهریه ثبت‌نام هزینه‌هایی است که یک خانواده ایرانی باید در کنار خرید لوازم‌التحریری که قیمتش نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد بیشتر شده، بپردازد.

جعفر سیاهپوش رییس اتحادیه لوازم‌التحریر قزوین روز جمعه ۲۵ شهریور با اشاره به رشد روزافزون قیمت‌ها گفت: «بعد از عاشورا تاکنون برای هر یک جلد دفتر حدود چهار هزار تومان افزایش قیمت داشته‌ایم.»

در روزهای گذشته نیز، باشگاه خبرنگاران جوان خرید لوازم تحریر برای خرید یک دانش‌آموز پایه را حدود یک و نیم میلیون تومان ارزیابی کرده بود.

اما بنا بر برخی گزارش‌ها، قیمت لوازم‌التحریر به ازای یک دانش‌آموز حدود دو و نیم میلیون تومان و معادل یک سوم حقوق کارگران است.

افزایش قیمت لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در بازارهای ایران در پنج ماه اخیر و هم‌زمان با حذف یارانه کاغذ، سیر صعودی به خود گرفته است.

این در حالی است که در ایران، ۸ کارخانه دفترسازی ماشینی وجود دارد.

هرچند که مقام‌ها، افزایش ۳۰ تا ۶۰ درصدی قیمت لوازم‌التحریر و دفتر و کتاب را تایید می‌کنند اما بسیاری از فروشندگان نوشت‌افزار در ایران می‌گویند قیمت دفاتر تا ۱۰۰ درصد هم افزایش یافته است.

در همین راستا، خبرگزاری مهر از تورم ۴۰ الی ۵۰ درصدی در اقلام مختلف لوازم‌التحریر خبر داده که در این بین، «دفتر» بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی، هزینه یک بسته کامل «بدون کیف» برای دانش‌آموز ابتدایی «دست‌کم» ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان و برای دانش‌آموز مقطع متوسطه دست‌کم ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان است.

اما بیشتر خانواده‌ها برای تامین یک پَک متوسط برای دانش‌آموز ابتدایی باید حدود یک‌ میلیون تومان بپردازند.

قیمت کیف مدرسه هم بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

همچنین اگرچه قیمت لباس برای مقاطع مختلف تحصیلی از ابتدایی تا متوسطه متفاوت است اما به‌طور میانگین، می‌توان گفت که این قیمت برای مقاطع ابتدایی در حدود ۲۵۰ هزار تومان و برای مقاطع متوسطه اول و دوم حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

هر سال با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس، تهیه و تامین نوشت‌افزار دانش‌آموزان به یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌های ایرانی تبدیل می‌شود.

اما امسال با اجرای طرح «اصلاحات یارانه‌ای» و حذف یارانه کاغذ در کنار تورم و گرانی کالاهای اساسی، خانواده‌ها با بحران بزرگی در افزایش قیمت نوشت‌افزار به خصوص دفتر مواجه شده‌اند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید