ارمنستان از توافق آتش‌بس با جمهوری آذربایجان در پی دو روز درگیری خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان، گفت کشورش و جمهوری آذربایجان در پی درگیری‌های دو روز گذشته، برای آتش‌بس توافق کرده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان پیش‌تر از توقف تیراندازی‌ها در مناطق مرزی خبر داده بود.

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان خاطرنشان کرد این توافق آتش‌بس که با کمک «جامعه بین‌المللی» صورت گرفته، از ساعت‌های پایانی چهارشنبه به وقت محلی به اجرا درآمده است.

وزارت دفاع ارمنستان پیش‌تر از توقف تیراندازی‌ها در مناطق مرزی خبر داده بود.

با این حال، مقام‌های جمهوری آذربایجان درباره این آتش‌بس اظهارنظری نکرده‌اند.

پیش‌تر، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، به پارلمان این کشور گفته بود که در درگیری‌های این هفته، ۱۰۵ سرباز ارمنستانی کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، دولت آذربایجان تعداد نیروهای کشته‌ شده خود در درگیری‌های اخیر را ۵۰ نفر اعلام کرده است.

در همین حال، گریگوری کاراسین، از نمایندگان ارشد پارلمان روسیه، به خبرگزاری ریانووستی گفت پس از تماس نخست‌وزیر ارمنستان با ولادیمیر پوتین و میانجیگری روسیه، این آتش‌بس به اجرا درآمده است.

ارمنستان و آذربایجان به مدت چند دهه است که بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم اختلاف دارند. در پایان دوران شوروی سابق و در اوایل دهه ۹۰ میلادی، نیروهای ارمنستان بخش‌های زیادی از این منطقه را تحت کنترل خود درآوردند.

در سال ۲۰۲۰ نیز جمهوری آذربایجان در جنگی که شش هفته طول کشید و در آن صدها نفر کشته شدند، بخش زیادی از این منطقه را تحت کنترل دوباره درآورد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید