سفیر آمریکا در اسرائیل: حصول توافق در آینده نزدیک بعید است و همه گزینه‌ها روی میز است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

تام نایدس، سفیر آمریکا در اسرائیل، نسبت به امضای توافق هسته‌ای در آینده نزدیک ابراز تردید کرد و گفت همه گزینه‌ها در مورد برنامه اتمی ایران روی میز هستند. او گفت توپ امضای توافق اتمی در زمین ایران بود اما تهران توپ را برنگردانده و بعید است این توافق در آینده نزدیک امضا شود.

نایدس در مصاحبه با رادیوی ارتش اسرائیل گفت: «ایالات متحده دست روی دست نخواهد گذاشت که ایران به سلاح اتمی دست یابد.»

سفیر آمریکا در اسرائیل در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه نظامی نیز علیه جمهوری اسلامی روی میز است، گفت که همه گزینه‌ها روی میز هستند.

توافق بازگشت به برجام پس از درخواست ایران برای بسته شدن پرونده سایت‌های مشکوک این کشور، بار دیگر در بلاتکلیفی قرار گرفته است اما جمهوری اسلامی همچنان در این مورد پافشاری می‌کند.

روز چهارشنبه ۲۳ شهریور، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داده بود مذاکرات احیای برجام در بن‌بست قرار گرفته و انتظار نمی‌رود در روزهای آینده پیشرفتی حاصل شود.

اسرائیل پیش از این اعلام کرده که حتی توافق احتمالی تعهدی برای این کشور در اجتناب از اقدامات مستقل به منظور جلوگیری از برنامه اتمی ایران ایجاد نخواهد کرد.

همزمان روزنامه جروزالم پست با اشاره به سخنان اخیر داوید بارنئا، رییس موساد، نوشت که ادامه «دکترین اختاپوس» اسرائیل به همراه تشدید تهدیدهای ایران و همچنین سرپیچی جمهوری اسلامی از تعهدات اتمی، می‌تواند تنش را در منطقه بالا ببرد.

رییس موساد هشدار داده است اگر نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی به اقدامی علیه شهروندان اسرائیل دست بزنند، این کشور به جای تعقیب عاملان، آمران چنین اقدامی را در تهران مجازات خواهد کرد.

وال‌استریت ژورنال نیز روز دوشنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد اسرائیل در قبال تهدیدهای تهران، دکترین اختاپوس را در پیش گرفته و به جای هدف قرار دادن عوامل و نیروهای نیابتی‌ جمهوری اسلامی در خارج، طیف وسیع‌تری از اهداف کلیدی هسته‌ای، موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی را در داخل ایران هدف حملات مخفی قرار می‌دهد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید