فرمانده نیروی زمینی ارتش: پهپادی را مخصوص تهاجم به حیفا و تل‌آویو ساخته‌ایم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۱

کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی اعلام کرد این کشور یک پهپاد نقطه زن به نام «آرش۲» را «مخصوص تهاجم به حیفا و تل آویو در نظر گرفته» است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره رزمایش اخیر ارتش، در این زمینه ادامه داد: «ما پهپاد آرش ۲ را مخصوص تهاجم به حیفا و تل آویو در نظر گرفتیم که یک پرنده بی نظیری است و برای این کار ساخته شده است.»

او افزود: «این پهپاد وارد نیروی زمینی شده» است. به گفته این فرمانده ارشد ارتش جمهوری اسلامی، «آرش۲پهپاد نقطه زن است یعنی دقیقا همان نقطه‌ای که موشک ۳۶۰ زد همان نقطه را پهپاد آرش توانست بدون خطا بزند.»

جمهوری اسلامی تاکنون این ادعا را مطرح کرده بود که موشک‌هایی را برای هدف گرفتن اسرائیل ساخته، اما این اولین بار است که از ساخت پهپادهایی با برد طولانی برای هدف‌گیری اسرائیل خبر می‌دهد.

پیشتر وزارت دفاع اسرائیل اطلاعاتی را درباره انبارهای پهپادهای ایران، مراکز آموزشی و همچنین مکان‌هایی که جمهوری اسلامی برای پرتاب پهپاد استفاده می‌کند، فاش کرده است.

همچنین اسفندماه گذشته، ساعاتی پس از انتشار اسنادی که در اسرائیل از طبقه‌بندی خارج شد، مقام‌های بلندپایه ارتش این کشور به خبرنگار ایران اینترنشنال گفتند دو پهپاد ایرانی که سال گذشته‌اش توسط جنگنده‌های اف-۳۵ ارتش اسرائیل سرنگون شدند از نوع «شاهد ۱۹۷» بوده‌اند.

بر اساس اسنادی که روز دوشنبه ۱۶ اسفند از طبقه‌بندی خارج و منتشر شد، اسرائیل حدود یک سال پیش از آن، برای اولین بار با استفاده از جنگنده‌های پیشرفته و رادارگریز اف-۳۵ برای رهگیری و انهدام چند پهپاد ایرانی حامل تسلیحات به مقصد نوار غزه و کرانه باختری استفاده کرده است.

این مقام‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ایران اینترنشنال، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بر روی برنامه پهپادی خود کار بسیاری کرده است گفتند آنها پس از اینکه در سال ۲۰۱۱ توانستند به پهپادهای غربی دست یابند، توانستند آن را مهندسی معکوس کنند، البته کیفیت پهپادهایی که ساختند به آن اندازه نبود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، جمهوری اسلامی به دلایل متعدد در سال‌های اخیر به استفاده از پهپاد روی آورده؛ نخست اینکه توانایی به دست آوردن تسلیحات بهتر را ندارد، دوم اینکه برایشان مهم است تمامی مراحل طراحی تا ساخت را در ایران انجام دهند و توانایی فناوری خود را به رخ بکشند و مهم‌تر از همه، استفاده از پهپادها به دلیل داشتن قابلیت پرواز در مسیرهای مختلف، این امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد که نقش خود را در حملات انکار کند.

جمهوری اسلامی علاوه بر صدور پهپادهایش به نیروهای نیابتی خود در منطقه، آنها را علیه نیروهای آمریکایی نیز به کار می‌گیرد.

اوایل شهریور، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که بقایای پهپاد مورد استفاده در حمله ۲۴ مرداد ماه به نیروهای آمریکایی در سوریه، بی‌تردید متعلق به ایران است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید