«بدترین شکست» روسیه در اوکراین؛ کی‌یف: سه‌ هزار کیلومتر مربع را پس گرفتیم

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

در پی جنگ تهاجم دویست روزه روسیه به اوکراین و ادامه درگیری نیروهای نظامی این دو کشور، مقامات اوکراینی از بازپس‌گیری برخی از مناطق اشغالی این کشور خبر می‌دهند. به گفته فرمانده کل ارتش اوکراین، مساحت این مناطق در یک ماه گذشته به بیش از سه‌هزار کیلومتر مربع رسیده است.

والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین روز یکشنبه ۲۰ شهریور، یک روز پس از اینکه نیروهای روس سنگر اصلی خود را در این منطقه به‌دلیل پیشروی سریع ارتش اوکراین رها کردند، اعلام کرد: نیروهای اوکراینی ضمن ادامه پیشروی به سمت شمال خارکف، به سمت جنوب و شرق این منطقه نیز پیشروی کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین ضمن استقبال از پیشروی «برق‌آسا»ی اوکراین در شمال شرقی استان خارکف به‌عنوان یک پیشرفت بالقوه در جنگ شش ماهه، گفت: «اگر کی‌یف سلاح‌های قوی‌تری را به دست بیاورد، زمستان امسال می‌تواند دستاوردهای سریع‌تری در این منطقه داشته باشد.»

فرمانده کل ارتش اوکراین همچنین در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد: «در مسیر خارکف، نه تنها به سمت جنوب و شرق، بلکه به سمت شمال نیز پیشروی کرده‌ایم و ۵۰ کیلومتر تا مرز روسیه فاصله داریم.»

وی افزود: «نیروهای مسلح اوکراین از ابتدای ماه جاری، کنترل بیش از سه‌هزار کیلومتر مربع از خاک خود را دوباره به دست گرفته‌اند.»

بنا به گفته وی، عقب‌نشینی از شهر ایزیوم، به‌دلیل جا ماندن مهمات و تجهیزات جنگی روس‌ها در پی فرار هزاران سرباز روسی، پس از عقب راندن نیروهای روسی از کی‌یف «بدترین شکست» روسیه بوده است.

رییس‌جمهور اوکراین با اظهارنظر در یک یادداشت سیاسی که اواخر روز شنبه ۱۹ شهریور در وب‌سایت وی منتشر شد، گفت: «من معتقدم که زمستان امسال نقطه عطفی برای ما خواهد بود و می‌تواند به تخلیه سریع نیروهای روسی از اوکراین منجر شود. اگر ما کمی بیشتر امکانات تسلیحاتی داشتیم، می‌دیدیم که آن‌ها (اشغالگران) چگونه از هر طرف فرار می‌کنند.»

هرچند مقامات اوکراینی هنوز تایید نکرده‌اند که ایزیوم را بازپس گرفته‌اند، اما آندری یرماک، رییس ستاد ریاست جمهوری ولودیمیر زلنسکی، عکسی از سربازان اوکراینی در حومه این شهر را با گذاشتن یک ایموجی از انگور با اشاره به «کشمش» که معنای ایزیوم است، توییت کرد.

اوله ژدانوف، تحلیلگر نظامی مستقر در کی‌یف، گفت: «این دستاوردها می‌تواند راه را برای فشار بیشتر به منطقه لوهانسک، که روسیه در آغاز ماه جولای مدعی تصرف آن شد، هموار کند.»

وی همچنین اضافه کرد: «این دستاوردها از نظر سیاسی برای زلنسکی مهم است، زیرا او به دنبال حفظ اتحاد اروپا برای حمایت (مالی و‌تسلیحاتی) از اوکراین است، حتی در شرایطی که بحران انرژی در زمستان پیش‌رو، به دنبال کاهش عرضه گاز روسیه به مشتریان اروپایی در پیش خواهد بود.»

در این رابطه وزارت دفاع بریتانیا نیز روز یکشنبه در به‌روزرسانی اطلاعاتی خود اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته به پیشروی در منطقه خارکف ادامه داده‌اند.

با این حال، نبرد در اطراف ایزیوم و شهر کوپیانسک؛ تنها مرکز راه‌آهن که خط مقدم فعالیت روسیه در شمال شرق اوکراین به‌شمار می‌رفت، ادامه یافت تا اینکه توسط نیروهای اوکراینی بازپس گرفته شد.

در حالی که تهاجم روسیه علیه اوکراین وارد دویستمین روز خود شده است، ارتش اوکراین از حملات موشکی و هوایی روسیه به اهداف خود در طول شب و مقامات منطقه از گلوله‌باران شدید روسیه در شرق و جنوب خبر دادند.

پاولو کیریلنکو، فرماندار استان دونتسک در شرق اوکراین در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد که ۱۰ غیرنظامی در شبانه‌روز گذشته کشته شدند. شهردار میکولائیف نیز گفت که در جنوب نیز، ۹ نفر زخمی شدند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید