عفو بین‌الملل از ناپدیدسازی ادریس فقهی، مخالف سیاسی ۳۶ ساله کُرد به دست ایران خبر داد

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۹

سازمان عفو بین‌الملل خواستار انجام تحقیقات درباره وضعیت ادریس فقهی، مخالف سیاسی ۳۶ ساله کُرد شد. این سازمان اعلام کرد نهادهای زیر نظر جمهوری اسلامی او را از اوایل مرداد ۱۴۰۰، قهرا ناپدید کرده‌اند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پنجم مرداد ۱۴۰۰ از حمله به چند تن از اعضای گروه پژاک در بوکان در استان آذربایجان غربی خبر داد.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، خانواده ادریس فقهی ابتدا تصور کردند که او کشته شده اما شاهدان عینی اعلام کرده‌اند او در جریان تیراندازی در روستای علم‌آباد مجروح و بازداشت شده است.

پس از آن شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد که دو زندانی، ادریس فقهی را در بازداشتگاه سپاه پاسداران در پادگان المهدی در ارومیه دیده‌اند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد مقام‌های دادستانی در دیدار با خانواده ادریس فقهی، سخنان متناقضی را درباره وضعیت او بیان کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، یکی از مقام‌های دادستانی ارومیه هفتم مهر ۱۴۰۰ به طور شفاهی بازداشت ادریس فقهی را تایید کرده اما بازپرس شعبه شش دادسرای ارومیه، در آبان ماه همان سال این موضوع را رد کرده است.

به گفته عفو بین‌الملل، در طول یک سال گذشته مسوولان پادگان المهدی همواره به خانواده ادریس فقهی گفته‌اند نمی‌توانند هیچ اطلاعاتی درباره او ارائه کنند اما گاهی به خانواده او توصیه می‌کنند برای ملاقات، از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اجازه کتبی بگیرند.

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست فورا سرنوشت و محل نگهداری ادریس فقهی را اعلام کنند، به حقوق او برای برخورداری از یک دادرسی منصفانه‌ احترام بگذارند و به دنبال اعمال مجازات اعدام نباشند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید