فولکر تورک به‌ عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل جانشین میشل باشله شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

فولکر تورک، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سیاسی، از سوی مجمع عمومی این سازمان به‌ عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب و جانشین میشل باشله شد.

این دیپلمات ۵۷ ساله اتریشی سابقه سه دهه کار در دفاتر سازمان ملل در مالزی، کنگو و کویت و مقر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو را دارد.

او روز جمعه ۱۸ شهریور در توییتی نوشت: «احساس مسئولیت عمیقی می‌کنم و تمام توان خود را برای پیشبرد وعده‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر برای همه و در همه جا به کار خواهم گرفت.»

میشل باشله، دیپلمات شیلیایی و رییس‌جمهوری سابق شیلی از سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فعالیت داشت و برای انتخاب دوباره در این سمت نامزد نشد.

او در دوره دیکتاتوری پینوشه تحت تعقیب و پیگرد بود، شکنجه شد و ناگزیر از شیلی فرار کرد.

میشل باشله روز ۹ شهریور در آخرین روز فعالیت خود گزارش نقض حقوق اقلیت‌ها در استان سین‌کیانگ چین را منتشر کرد و پیش از آن از «فشارهای فوق‌العاده» برای «منتشر کردن یا منتشر نکردن» این گزارش خبر داده بود.

باشله در این گزارش اعلام کرد: «گستره موارد زندانی کردن خودسرانه و تبعیض‌آمیز اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در استان سین‌کیانگ ممکن است به منزله جنایت‌های بین‌المللی و به ویژه جنایت علیه بشریت باشد.»

دولت چین این گزارش را دروغ و اقدامی در هماهنگی با کشورهای غربی علیه خود خواند.

باشله ۷۰ ساله همه‌گیری کرونا، افزایش بحرانی‌های ناشی از تغییرات اقلیمی، بحران جهانی غذا، سوخت و اقتصاد و جنگ اوکراین را از مهم‌ترین چالش‌های دوران تصدی خود در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دانست.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید