پوتین تهدید کرد در صورت تعیین سقف قیمت برای نفت و گاز روسیه، صادرات انرژی را متوقف می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۶

ولادیمیر پوتین با «احمقانه» خواندن تلاش کشورهای غربی در زمینه تعیین سقف قیمت برای نفت و گاز روسیه، تهدید کرد که اگر غربی‌ها قیمت انرژی روسیه را محدود کنند، مسکو صادرات گاز و نفت را قطع خواهد کرد.

پوتین روز چهارشنبه ۱۶ شهریور در یک سخنرانی در مجمع اقتصادی شرق در ولادی‌وستوک، خاور دور روسیه، گفت که این «ابتکار احمقانه»، منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.

اورسولا فون در لاین، رییس اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد کمیسیون اروپادر کنار سایر اقدامات با هدف غلبه بر بحران انرژی کنونی و مبارزه با «دستکاری» روسیه در بازارهای انرژی، سقف قیمت گاز روسیه را پیشنهاد خواهد کرد.

پوتین اما گفت: «با وجود تحریم‌های غرب به منظور قطع درآمد روسیه از منابع انرژی، هیچ مشکلی برای فروش منابع عظیم انرژی خود در سراسر جهان نداریم.»

او با تاکید بر این که روسیه امکانات بیشتری برای ورود به بازار ایران و خاورمیانه خواهد داشت، گفت: «تحریم‌های غرب علیه روسیه خطری برای کل جهان است.»

در همین حال گروه هفت، هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد سقف قیمتی بر صادرات نفت روسیه اعمال کند. اکنون دولت روسیه اعلام کرده اگر غرب به برنامه‌های مورد نظر خود عمل کند، مسکو از قراردادهای عرضه انرژی خود عقب‌نشینی خواهد کرد.

او گفت: «آیا تصمیمات سیاسی مغایر با قراردادها وجود خواهد داشت؟ بله، ما آن‌ها را اجرا نمی‌کنیم. اگر با منافع ما در تضاد باشد، چیزی تحویل نخواهیم داد.»

پوتین هشدار داد: «ما گاز، نفت، زغال سنگ و ... عرضه نخواهیم کرد - ما چیزی عرضه نخواهیم کرد.»

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم گروه هفت را برای وضع سقف قیمت بر انرژی روسیه، گامی مهم در جلوگیری از درآمدزایی برای ولادیمیر پوتین در جنگ این کشور علیه اوکراین خواند.

بلینکن گفت این تصمیم گروه هفت به کاهش قیمت‌های جهانی انرژی منجر خواهد شد.

روسیه و غرب اکنون در زمینه وضعیت بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا که در اوکراین واقع است هم دچار اختلاف‌اند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، در گفت‌وگویی تلفنی با ولادیمیر پوتین اعلام کرد ترکیه حاضر است مانند موضوع صادرات غلات اوکراین، درباره اختلافات بر سر نیروگاه اتمی زاپروژیا نیز میانجی‌گری کند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید