رییس‌جمهوری اسرائیل در پارلمان آلمان از قدرت‌های جهانی خواست در برابر ایران قاطع‌تر باشند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۵

در حالی که نخست‌وزیر اسرائیل از شکل گرفتن یک کارزار علیه توافق احتمالی احیای برجام خبر داده، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکرات احیای برجام، مواضع خود علیه تهران را قاطع‌تر کنند.

هرتزوگ روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در یک سخنرانی در پارلمان آلمان هشدار داد که جمهوری اسلامی «مستحق پورسانت‌هایی نیست» که ممکن است در توافق احتمالی احیای برجام به دست بیاورد.

او گفت: «در این مجمع مهم در برلین، من از دولت‌ها می‌خواهم محکم و قاطعانه علیه ایران و برنامه‌های این کشور برای تولید سلاح‌های هسته‌ای عمل کنند.»

رییس‌جمهوری اسرائیل در ادامه گفت: «در اختیار داشتن تسلیحات کشتار جمعی از سوی یک کشور عضو سازمان ملل که هر روز خواستار نابودی یکی دیگر از کشورهای عضو سازمان ملل است، به سادگی قابل تصور نیست.»

هرتزوگ تاکید کرد: «تهدید و تلاش برای نابودی اسرائیل غیرقابل تصور است. دستورالعمل باید روشن باشد: دولتی که هولوکاست را انکار می کند، دولتی که بر اساس نفرت و جنگ‌طلبی عمل می‌کند، دولتی که حق موجودیت کشور اسرائیل را تهدید می‌کند، صلاحیت ندارد طرف امضای قرارداد باشد.»

به گفته رییس‌جمهوری اسرائیل، جامعه بین‌المللی باید در سمت درست تاریخ بایستد، شرایط روشنی تعیین کند، تحریم‌های شدید و اساسی اعمال کند، حائلی غیرقابل نفوذ بین ایران و توانایی‌های هسته‌ای ایجاد کند، وارد عمل شود و عقب‌نشینی نکند.

این اظهارات هرتزوگ در آستانه سفر رییس سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) به آمریکا مطرح شد.

قرار است رییس موساد در این سفر با مقام‌های آمریکایی درباره تهدیدهای ایران و خطرات یک توافق هسته‌ای با این کشور گفت‌وگو کند.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یک‌شنبه در نشست هفتگی کابینه این کشور اعلام کرد در حال رهبری یک کارزار فشرده برای جلوگیری از امضای توافق احیای برجام است.

لاپید هم خبر داد که رییس موساد دوشنبه به واشینگتن سفر می‌کند تا خطرات توافق هسته‌ای با ایران را توضیح دهد.

این در حالی است که تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل اعلام کرد کاخ سفید به اسرائیل اطمینان داده است ایالات متحده به دنبال جلوگیری از حفاظت اسرائیل از خود در مقابل ایران نیست.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید