استقبال واشینگتن از گزارش اسرائیل درباره کشته شدن شیرین ابوعاقله با شلیک سربازان اسرائیلی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۵

وزارت امور خارجه ایالات متحده از انتشار نتیجه تحقیقات ارتش اسرائیل درباره کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه خبری الجزیره استقبال کرد.‌ بر اساس نتیجه تحقیقات ارتش اسرائیل، ابوعاقله به احتمال فراوان با گلوله شلیک شده از سلاح یک سرباز اسرائیلی کشته شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، ضمن استقبال از انتشار نتیجه تحقیقات اسرائیل درباره چگونگی کشته شدن ابوعاقله، بار دیگر بر لزوم مسوولیت‌پذیری و انجام اقداماتی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده، تاکید کرد.

ارتش اسرائیل دیروز سرانجام نتیجه تحقیقات خود را درباره کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه خبری الجزیره اعلام کرد.

این تحقیق اگرچه همچنان احتمال کشته شدن ابوعاقله با گلوله فلسطینیان را رد نمی‌کند اما می‌گوید این خبرنگار الجزیره به احتمال فراوان با گلوله شلیک شده از سلاح یک سرباز اسرائیلی کشته شده است.

یک مقام ارتش اسرائیل روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد یک سرباز اسرائیلی که از فاصله ۲۰۰ متری و از درون خودروی زرهی شلیک می‌کرده است، احتمالا ابوعاقله را با شبه‌نظامیان فلسطینی اشتباه گرفته است.

تحقیق انجام شده از سوی دولت آمریکا نیز به نتیجه‌ای مشابه رسیده است.

پیش از این اما راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد هم اعلام کرده بود بر اساس تحقیقات این دفتر، شلیک گلوله از طرف نیروهای اسرائیلی موجب کشته‌ شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار با‌ سابقه شبکه الجزیره شده است.

او گفته بود فلسطینیان مسلح در مجاورت خبرنگاران هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، خبرنگاران برای نیروهای اسرائیل قابل مشاهده بوده‌اند اما هیچ اخطاری به آنان نداده‌اند: «شیرین ابوعاقله در زمان کشته شدن کلاه آبی و جلیقه ضدگلوله خبرنگاری به تن داشته و کاملا به عنوان خبرنگار قابل تشخیص بوده است.»

در این گزارش تأکید شده است نیروهای امنیتی اسرائیل به یک خبرنگار دیگر که پشت درخت پناه گرفته بوده و مردی که قصد داشته به کمک ابوعاقله برود نیز شلیک کرده‌اند.

شیرین ابوعاقله، خبرنگار باسابقه شبکه الجزیره قطر، روز ۲۱ اردیبهشت، هنگام پوشش تحولات در اردوگاه جنین در کرانه باختری رود اردن، به ضرب گلوله کشته شد. او ۵۱ سال داشت و مسیحی بود.

نتایج تحقیقات انجام شده از سوی رسانه‌های خارجی هم نشان داده است در زمان کشته شدن ابوعاقله، هیچ شبه‌نظامی‌ای در محل حضور نداشته و او و چند روزنامه‌نگار دیگر، تنها افراد حاضر در منطقه بودند.

بر اساس گزارش ارتش اسرائیل اما سربازان اسرائیلی در زمان عملیات هدف تیرباری سنگین از همه سو قرار گرفته بودند و جانشان در خطر بوده است.

خانواده ابوعاقله، مدیر دفتر الجزیره در کرانه باختری و همچنین تشکیلات خودگردان فلسطینی، این گزارش ارتش اسرائیل را اقدامی برای فرار از مسوولیت توصیف کردند.

خانواده ابوعاقله در بیانیه‌ای که دیروز منتشر کرد، انتشار این گزارش را برای فرار از مسوولیت و «سرپوش گذاشتن بر واقعیت» دانست.

مدیر دفتر الجزیره در کرانه باختری نیز اسرائیل را متهم کرد که می‌خواهد با این گزارش از سویی به ابهام دامن زده و فریب‌کاری کند و از سوی دیگر با گفتن این‌که در زمان این اتفاق، تبادل گلوله در منطقه وجود داشته، از خود سلب مسوولیت کند.

به گفته ولید ابو عمری، شاهدان و ویدیوهای موجود این ادعای ارتش اسرائیل را رد می‌کنند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز اسرائیل را به "قتل" ابوعاقله متهم و اعلام کرد این کشور می‌خواهد با این گزارش از زیر بار مسوولیت فرار کند.

رام‌الله تاکید کرده است پرونده کشته شدن شیرین ابوعاقله را در دادگاه بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

نبیل ابوردینه، سخنگوی محمود عباس نیز گفت اسرائیل نمی‌تواند از مجازات برای جنایاتش علیه فلسطینیان و اماکن مقدسه مسیحیان و مسلمانان فرار کند.

حازم قاسم، سخنگوی حماس اما کشته شدن ابوعاقله را «ترور هدفمند» خواند و گفت که اسرائیل باید بابت این موضوع مجازات شود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
چهار دهه سرکوب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید