بازتاب حضور خبرنگار ایران‌اینترنشنال در پایگاه سامانه گنبد آهنین در اسرائیل و ایران

۱۴۰۱/۶/۱۳

حضور خبرنگار ایران‌اینترنشنال در یک پایگاه سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین در اسرائیل و پخش گزارشی در این باره از این شبکه فارسی‌زبان، در رسانه‌های داخل اسرائیل و همچنین رسانه‌های حکومتی ایران بازتاب داشته است.

پایگاه خبری وای‌نت اسرائیل چنین حضوری را «پیامی به ایران» دانست و نوشت: «برای اولین بار ارتش اسرائیل به شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان اجازه داد وارد پایگاه گنبد آهنین شود.»

همچنین صفحه رسمی وزارت خارجه اسرائیل در حساب توئیتر خود به زبان فارسی با بازنشر این گزارش تصویری نوشت: «گزارش ویژه ایران اینترنشنال از پایگاه سامانه دفاعی گنبد آهنین در اسرائیل و مصاحبه با سربازانی که مسئولیت مهم دفاع از آسمان کشور را بر عهده دارند.»

وزارت خارجه اسرائیل ادامه داد: «این اولین‌باری است که ارتش اسرائیل به یک رسانه فارسی‌زبان اجازه تهیه گزارش از این پایگاه را می‌دهد.»

در ایران نیز وبسایت مشرق نیوز وابسته به سپاه پاسداران این گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال را بازنشر کرده است.

دو روز پیش گزارش بابک اسحاقی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال در اسرائیل از درون یک پایگاه سامانه موشکی گنبد اسرائیل در نزدیکی مرز غزه پخش شد.

خبرنگار ایران‌اینترنشنال گزارش داده که ارتش اسرائیل با استفاده گسترده از فناوری‌های پیشرفته نظامی به سوی آینده جنگ‌هایی پیش می‌رود که در آن سربازان به جای حضور در جبهه‌های جنگ در پشت میز کامپیوتر هستند.

در این گزارش همچنین یادآوری می‌شود که سامانه گنبد آهنین ۹۷ درصد حملات راکتی از غزه را در جریان درگیری‌های اخیر با جهاد اسلامی خنثی کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرد که این بهترین عملکرد گنبد آهنین تاکنون بوده است.

سال گذشته نمایندگان آمریکا کمک یک میلیارد دلاری پروژه گنبد آهنین را تصویب کردند. همچنین پیشتر ایران‌اینترنشنال از آمادگی اسرائیل برای فروش سامانه گنبد آهنین به امارات متحده عربی خبر داده بود.

با این حال، اسرائیل در سال‌های اخیر به فکر ارتقاء دفاع هوایی خود نیز بوده و در ماه‌های اخیر، این کشور از سامانه لیزری خود رونمایی کرده است.

روزنامه هاآرتص با اشاره به آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه پدافند لیزری جدید اسرائیل، نوشت سامانه جدید ساکت و نامرئی است و قیمت هر رهگیری آن فقط ۱۰ شِکِل (سه و نیم دلار) تمام می‌شود، در حالی که هر رهگیری در سامانه گنبد آهنین ۴۹ هزار دلار تمام می‌شد و سر و صدا هم داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید