رییس‌جمهوری اوکراین: روسیه می‌خواهد با باج‌گیری در حوزه انرژی، کل اروپا را تهدید کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۳

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در یک پیام ویدیویی هشدار داد: روسیه قصد دارد از طریق باج‌خواهی در حوزه انرژی سراسر اروپا را تهدید کند.

زلنسکی اقدام روسیه در قطع انتقال گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم-۱ را نشان‌دهنده افزایش این فشارها خواند.

زلنسکی گفت: «روسیه می‌خواهد زندگی عادی همه شهروندان اروپا نابود کند.»

روز شنبه، پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که این اتحادیه برای مقابله با اقدام احتمالی روسیه در قطع کامل انتقال گاز به اروپا آمادگی کامل دارد.

با این حال، شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، تاکید کرد اروپا برای حل بحران انرژی باید اقدام فوری انجام دهد و تا نشست این شورا در ۲۳ شهریور منتظر نماند.

شرکت گازپروم روسیه جمعه اعلام کرد صادرات گاز این کشور از طریق خط لوله نورد استریم-۱ به اروپا به طور کامل قطع شده و مشخص نیست که چه زمانی جریان آن وصل خواهد شد.

رییس شورای اتحادیه اروپا این اقدام گازپروم را غیرقابل قبول خواند و گفت: «استفاده از گاز به عنوان سلاح، عزم اتحادیه اروپا را تغییر نخواهد داد. ما در مسیر رسیدن به استقلال در انرژی شتاب بیشتری خواهیم گرفت. وظیفه ما محافظت از شهروندان خود و آزادی اوکراین است.»

خط لوله نورد استریم-۱ اصلی‌ترین شریان انتقال گاز روسیه به اروپا است و سال گذشته ۳۵ درصد واردات گاز اروپا از این مسیر انجام شد.

قطع جریان خط لوله نورداستریم به اروپا در حالی صورت می‌گیرد که وزیران دارایی گروه هفت کشور صنعتی جهان جمعه درباره وضع سقف قیمت برای نفت روسیه توافق کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این تصمیم گروه هفت را گامی مهم برای جلوگیری از درآمدزایی برای ولادیمیر پوتین در جنگ این کشور علیه اوکراین خواند و گفت این تصمیم به کاهش قیمت‌های جهانی انرژی منجر خواهد شد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید