پاسخ مشاور تیم مذاکره به انتقادها از پاسخ ایران؛ زمستان اروپا نزدیک است

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۳

همزمان با ادامه اظهارات ایران و آمریکا درباره توافق احتمالی، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان خواستار خروج از ان.پی.تی شد و یک نماینده مجلس گفت که در پیش‌نویس توافق راستی آزمایی لغو تحریم‌ها به خود آمریکا سپرده شده است.

در روزهای گذشته مقام‌های آمریکایی پاسخ نهایی ایران درباره جزئیات توافق احتمالی را بازگشت به عقب دانسته‌اند.

در مقابل محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره اتمی ایران، در واکنش به این انتقادات در توییتی نوشت: «ایران ابهامات یا خلاهای متن را نمی پذیرد. زمستان نزدیک است و اتحادیه اروپا با بحران انرژی فلج کننده مواجه است.»

بر اساس برخی گزارش‌ها، یکی از موارد نهایی اختلاف درخواست ایران برای بسته شدن پرونده سایت‌های مشکوک در آژانس بین المللی انرژی است.

حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان، اما اعلام کرد که در صورت «باج ندادن» جمهوری اسلامی مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید و تنها راه، خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان. پی. تی) است.

او در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: «فراز و نشیب‌های چالش ۲۰ ساله کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که اگر اهل باج دادن نباشیم ــ که دولت کنونی اینگونه نیست ــ مذاکرات هرگز به نقطه‌ای نخواهد رسید که منافع کشورمان را در پی داشته باشد و سرانجام به این نتیجه می‌رسیم که تنها راه پیش رویمان خروج از ان.پی.تی. است.»

علی خضریان، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری، نیز گفت که در این توافق راستی آزمایی تحریم‌ها به خود آمریکا سپرده شده است و ایران هیچ نقشی در راستی‌آزمایی ندارد.

او در متنی نوشت: «در بند ۱۸ ضمیمه سوم پیش نویس توافق احتمالی آمده است که آمریکا برای راستی‌آزمایی رفع تحریم، صرفا یک بیانیه می‌دهد و همین امر راستی‌آزمایی تلقی خواهد شد.»

به گفته خضریان، در توافق احتمالی آمریکا هیچ تضمینی درباره وضع نکردن تحریم جدید یا عدم خروج از توافق احتمالی نداده است.

در دولت ابراهیم رئیسی برخلاف دولت روحانی نمایندگان ایران و آمریکا در مذاکرات اتمی به صورت مستقیم مذاکره نکردند.

در همین حال علی مطهری، نایب رییس سابق مجلس، در توییتی نوشت که مذاکره ایران و آمریکا با واسطه اتحادیه اروپا در مذاکرات اتمی «مایه مسخره خاص‌وعام شده‌است».

به گفته مطهری، مذاکره نکردن مستقیم تنها «به‌خاطر یک ژست انقلابی» است که «ما می‌خواهیم آمریکا را تحقیر کنیم، درحالی‌که ملت ما زیر فشارهای معیشتی در حال تحقیر شدن است.»

او تاکید کرد که «نباید کاتولیک‌تر از پاپ باشیم» و پیامبر اسلام «قبل‌از فتح مکه با ابوسفیان بزرگ‌ترین دشمن اسلام مذاکره و جان و مال مردم را حفظ» کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احیای برجام سازنده نیست.

با این حال کانال ۱۲ اسرائیل بر اساس سندی سری از وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد، ارزیابی‌ها در اسرائیل مبنی بر این‌که طرفین طی چند هفته به توافق برسند هنوز پابرجاست.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ۱۱ شهریور از ارسال پاسخ تهران در مورد نظرات آمریکا در ارتباط با متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام خبر داده بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
برای آزادی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید