گزارش وزارت خارجه اسرائیل: ایران و آمریکا طی هفته‌های آینده برای احیای برجام توافق می‌کنند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

کانال ۱۲ اسرائیل گزارش کرد به سندی سری از وزارت امور خارجه این کشور دست یافته که در آن ذکر شده است با وجود نگرانی در آمریکا به دلیل جواب ایران به نظرات واشینگتن درباره پیش‌نویس توافق هسته‌ای، ارزیابی‌ها در اسرائیل مبنی بر این‌که طرفین طی چند هفته به توافق برسند هنوز پابرجاست.

طبق این سند سری وزارت امور خارجه اسرائیل، دولت جو بایدن همچنان توافق برای احیای برجام را تنها راه مقابله با برنامه هسته‌ای ایران می‌داند.

در این گزارش آمده است: «ایران و آمریکا نسبت به قبل شناخت واقع‌بینانه‌تری از مواضع هم دارند و در حال حاضر در حال جلب حمایت‌های سیاسی برای توافق نهایی هستند.»

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل در ادامه گزارش خود آورده است که طرفین درگیر در مناقشه، برای آماده کردن افکار عمومی و حمایت سیاسی آماده می‌شوند.

از سوی دیگر داوید بارنیا، رییس موساد، هفته آینده به جلساتی در ایالات متحده می‌رود و همچنین در کمیته عملیات سری در سنا سخنرانی خواهد کرد.

بر این اساس هدف‌گذاری اسرائیل نه تنها به توافق و بهبود آن، بلکه به دوران پس از احیای برجام نیز مربوط می‌شود.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در روزهای گذشته پس از گفت‌وگوی تلفنی با بایدن گفت: «باید بر آمریکایی‌ها برای قرار دادن گزینه نظامی قابل اعتماد روی میز فشار آورد. این تنها چیزی است که باعث می‌شود ایرانی‌ها برای تقلب تلاش نکنند.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ۱۱ شهریور از ارسال پاسخ تهران در مورد نظرات آمریکا در ارتباط با متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم ضمن تایید دریافت این پاسخ از طرف اتحادیه اروپا گفت: «متاسفانه پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احیای برجام سازنده نیست.»

در همین حال، پنجاه عضو دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌‌ای به جو بایدن نسبت به مفاد متن توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ابراز نگرانی کرده و از بایدن خواستند پیش از پذیرش احیای برجام، متن کامل هر گونه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را به اعضای کنگره ارائه کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید