آمریکا و متحدانش از چین خواستند فورا سرکوب اقلیت‌ها را در استان سین‌کیانگ متوقف کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

در پی انتشار گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره سرکوب اقلیت‌ها در استان سین‌کیانگ چین، آمریکا و متحدانش از چین خواستند جنایت‌ها علیه اویغورها و سایر اقلیت‌ها در این منطقه را متوقف کند.

کرین ژاین پیر، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، از پکن خواست فورا جنایات علیه اویغورها و سایر اقلیت‌ها را متوقف کند و به بازرسان بین‌المللی اجازه دسترسی بدون اختلال به این منطقه را بدهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز اعلام کرد گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر جنایات احتمالی چین علیه بشریت در استان سین‌کیانگ این کشور، نگرانی آمریکا را در مورد نسل‌کشی و جنایاتی که پکن علیه اویغورها مرتکب می‌شود عمیق‌تر می‌کند.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با استقبال از گزارش سازمان ملل تاکید کرد لندن به همکاری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به «نقض وحشتناک حقوق بشر» در سین‌کیانگ چین ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه فرانسه نیز از چین خواست توصیه‌هایی را که در گزارش سازمان ملل متحد درباره وضعیت استان سین‌کیانگ این کشور آمده، به اجرا بگذارد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد اقدام‌های دولت چین علیه اقلیت‌ها در استان سین‌کیانگ این کشور می‌تواند به منزله جنایت بین‌المللی و به ویژه جنایت علیه بشریت باشد.

این گزارش خاطرنشان کرد: در شرایطی که دولت چین در استان سین‌کیانگ در حال اجرای استراتژی‌های موسوم به «ضد تروریسم و ضد افراطی‌گری» است، «موارد جدی نقض حقوق بشر» در این استان رخ داده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به دولت چین توصیه کرد که برای آزادی همه افرادی که در کمپ‌های آموزشی، زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها زندانی هستند، اقدام فوری انجام دهد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
برای آزادی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید