گلوله‌باران محدوده نیروگاه اتمی زاپروژیا همزمان با دومین روز کار بازرسان «آژانس»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

همزمان با دومین روز کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوکراین و روسیه باز هم یکدیگر را به گلوله‌باران محدوده نیروگاه اتمی زاپروژیا متهم کردند. درگیری‌ها در اطراف این نیروگاه ادامه دارد. مدیر کل آژانس هم از افزایش فعالیت‌های نظامی در محدوده نیروگاه خبر داد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور بدون اشاره به جزییات گفت که فعالیت‌های نظامی در اطراف نیروگاه افزایش یافته اما ماموریت بازرسان آژانس متوقف نمی‌شود.

خبرگزاری رویترز اما از احتمال پایان ماموریت بازرسان، پیش از زمان برنامه‌ریزی شده خبر داد.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ممکن است مدت ماموریت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه اتمی زاپروژیا کوتاه‌تر از زمان برنامه‌ریزی شده باشد.

در همین حال آندری یرماک، رییس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، گفت که روسیه روز پنج‌شنبه بار دیگر نیروگاه اتمی زاپروژیا را گلوله‌باران کرده و به دنبال متوقف کردن بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این نیروگاه است.

او این رفتار روسیه را «تروریستی» خواند.

در مقابل روسیه نیز اوکراین را به گلوله‌باران این نیروگاه متهم و اعلام کرد گروهی از نیروهای اوکراینی قصد حمله به این نیروگاه را داشته‌اند که بازداشت شده‌اند.

روز پنج‌شنبه همچنین اوکراین اعلام کرد پنجمین راکتور این نیروگاه نیز خاموش و سیستم حفاظت اضطراری آن فعال شده است.

بر اساس این گزارش، راکتور شماره شش که برق مورد نیاز نیروگاه را تامین می‌کند، همچنان فعال است.

روز چهارشنبه ۹ شهریور هیاتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همراه با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، وارد نیروگاه اتمی زاپروژیا شد.

درباره ادامه کار این هیات در روز پنج‌شنبه گزارشی منتشر نشده است.

مدت زمان حضور این هیات در نیروگاه زاپروژیا هنوز مشخص نیست اما گروسی اعلام کرده برای بررسی وضعیت این نیروگاه چند روز زمان لازم است.

روسیه و اوکراین بارها یکدیگر را به گلوله‌باران این نیروگاه متهم کرده‌اند.

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای در اروپا و نهمین نیروگاه بزرگ هسته‌ای در جهان است.

در شرایط عادی این نیروگاه تولید یک‌پنجم برق مصرفی در اوکراین و تقریبا نیمی از انرژی تولید شده تاسیسات هسته‌ای اوکراین را بر عهده دارد.

دبیر کل و دیگر مقامات سازمان ملل خواستار خروج نیروهای نظامی روسیه از محدوده این نیروگاه شده‌اند اما روسیه این درخواست را رد کرده است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید