نقش «جاده ناایمن» و «خودروی فرسوده» در تصادف شوشتر با ۱۶ کشته بررسی می‌شود

۱۴۰۱/۶/۹

رییس پلیس راه استان خوزستان مقصر قطعی تصادف روز سه‌شنبه هشتم شهریور در شوشتر را که منجر به مرگ ۱۶ نفر شد، خطای راننده مینی‌بوس اعلام کرد اما یادآور شد جاده کمربندی شوشتر دارای جدا کننده محور رفت و برگشت «نبوده» است. مقصر اصلی حوادث رانندگی در ایران معمولا رانندگان معرفی می‌شوند.

یک دستگاه مینی‌بوس که حامل تعدادی از کارگران زمین‌های کشاورزی شهرک شرافت شوشتر بود، حوالی ساعت شش صبح دیروز (سه‌شنبه)، با یک تریلی که از سمت مقابل در حال حرکت بود، برخورد کرد و واژگون شد.

این تصادف که در یکی از محورهای مواصلاتی شهرستان شوشتر رخ داد، تاکنون ۱۶ کشته و هشت مجروح داشته که یکی از کشته‌شدگان کودکی ۱۰ ساله است.

بالا بودن شمار کشته‌‌شدگان و مجروحان این حادثه و ابهام‌ها درباره چگونگی وقوع آن، باعث شد تا روز گذشته و ساعاتی پس از حادثه، رییس کل دادگستری استان خوزستان دستور رسیدگی فوری به این موضوع را صادر کند.

محور گاومیش آباد به سمت پل کابلی شوشتر فاقد جداکننده رفت و برگشت است که یکی از دلایل مهم بروز تصادفات جادهای به شمار می‌رود اما رضا دولتشاهی، رییس پلیس راه خوزستان، نقش ناایمن بودن جاده را در این تصادف ناچیز خواند و گفت: «در جاده‌های دو طرفه، مساله جداکننده‌های وسط منتفی است و زمانی این کار انجام می‌شود که جاده دو بانده باشد.»

دولتشاهی تاکید کرد که جاده دارای شیارهای لرزاننده در طرفین و وسط جاده و تابلو محدودیت سرعت بوده و الزامات ایمنی و استانداردهای لازم در آن رعایت شده اما قرار است «ارتقای ایمنی مسیر» انجام شود.

اما عمر ۲۵ ساله مینی‌بوس حادثه شوشتر هم منجر به مطرح شدن دوباره موضوع تردد خودروهای ناایمن در جاده‌های خوزستان شده است. مساله‌ای که رییس پلیس خوزستان آن را به عنوان یک مشکل پذیرفت و تاکید کرد: «تنها در یکی از شرکت‌های خوزستان حدود ۳۰۰ دستگاه خودرو که عمرشان به سن فرسودگی رسیده است در حال سرویس‌دهی هستند.»

به گفته دولتشاهی، بحث جایگزینی این خودروها از مدت‌ها پیش مطرح شده اما تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است: «در حادثه شوشتر و جاده خرمشهر، خودروها در شدت تصادف تاثیرگذار بوده‌اند، هر چند علت تصادف نبوده‌اند و حادثه‌ها بیشتر به علت خطای انسانی بوده است.»

بامداد روز جمعه ۲۸ مرداد، یک دستگاه خودروی سواری تیبا در محور اهواز به خرمشهر (منطقه ام‌الطمیر) واژگون شد که بر اثر این سانحه، یک زن ۳۲ ساله همراه با دو فرزند کودک و نوجوانش جان باختند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید