بازگشت مهدی تاج به ریاست فدراسیون فوتبال با وجود پرونده‌های باز ویلموتس و فولاد مبارکه

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

انتخابات فدراسیون فوتبال ایران پس از آن‌که سایت رسمی این نهاد یک بار به صورت شبانه از لغو آن خبر داده بود، برگزار شد و مهدی تاج،‌ با وجود انتقادها و پرونده‌های مطرح علیه او، دوباره به ریاست فدراسیون رسید.

این در حالی است که پرونده تاج در ماجرای محکومیت ایران در شکایت بین‌المللی سرمربی پیشین تیم ملی همچنان باز است و نامش در پرونده فساد پرحاشیه فولاد مبارکه هم مطرح شده است.

مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال روز سه‌شنبه هشتم شهریور ماه تشکیل جلسه داد و با رأی ۵۱ نفر از اعضای آن، مهدی تاج را که همراه با میرشاد ماجدی و عزیزالله عزیزمحمدی، سه نأمزد تایید شده برای کرسی ریاست بودند، به ریاست فدراسیون انتخاب کرد.

برگزار شدن مجمع عمومی فدراسیون فوتبال و این رأی‌گیری در حالی برگزار شد که سایت فدراسیون فوتبال شامگاه دوشنبه و به صورت ناگهانی اعلام کرده بود انتخابات به دلیل اتفاقات رخ‌داده در فرایند برگزاری و رعایت نشدن قوانین و مقررات انتخاباتی از سوی کمیته بدوی انتخابات، لغو شده است.

سایت فدراسیون نوشته بود انتخابات فدراسیون باید پس از آن برگزار شود که مجمع عمومی به موارد نقض قانون رسیدگی و فرآیندهای مرتبط با آن را اصلاح کند.

تصمیم شخصی دبیر کل و دخالت وزارت ورزش

سخنگوی فدراسیون فوتبال اما لغو شبانه انتخابات را «تصمیم شخصی دبیر کل فدراسیون» خواند.

حمید سجادی، وزیر ورزش هم درباره لغو و برگزاری این مجمع به اشکالات در هیأت رسیدگی‌کننده اشاره کرد و گفت: «خیلی سعی کردم با تلفن همراهم با فدراسیون صحبت کنم و با حراست ارتباط بگیرم، ‌نشد و به هر دری زدم بسته بود.»

سجادی دخالت وزارت ورزش در روند انتخابات و برگزاری آن را با عنوان «وظیفه حاکمیتی و نظارتی» توجیه کرد و گفت: «باید ورود کنیم.»

علی فتح‌الله‌‌زاده، مدیر عامل پیشین باشگاه استقلال در همین زمینه و در حاشیه برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال گفت: «این اتفاقات زشت است. من گیج شده‌ام. ساعت چهار صبح متوجه شدم که انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود.»

بازگشت تاج در میانه حواشی

بازگشت دوباره مهدی تاج به فدراسیون فوتبال در حالی است که نام او در پرونده محکومیت ایران به پرداخت بیش از پنج میلیون یورو به مارک ویلموتس،‌ سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال مطرح است و ورود مجددش به انتخابات با واکنش مواجه شده بود.

تاج اکنون پس از گرفتن اکثریت آرا برای ریاست دوباره‌اش اعلام کرده است: «از نظر من از فردا تمام چیزهایی که گذشته، دور ریخته می‌شود و فقط دوستی، برادری، رفاقت و همکاری می‌ماند.»

او پیشتر در واکنش به انتقادها به تلاشش برای بازگشت به فدراسیون فوتبال و لزوم محاکمه‌اش در پرونده محکومیت ایران به پرداخت مبلغ قرارداد ویلموتس گفته بود: «من حیا داشتم و سه سال سکوت کردم.»

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی در پرونده شکایت مارک ویلموتس از سوی دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش، به پرداخت سه میلیون و ۳۲۵ هزار یورو محکوم شد.

در نهایت به دلیل محکومیت ایران، فدراسیون فوتبال مجبور شد علاوه بر ۱/۷ میلیون یورویی که پرداخته بود، حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار یوروی دیگر نیز به او پرداخت کند.

این در صورتی بود که مبلغ سالانه استخدام این مربی ۴۵۰ هزار یورو بوده است.‌

پرونده ویلموتس جدای از ماجرای فساد ۹۲ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه اصفهان است که اخیرا با رسانه‌ای شدنش نام تاج هم در آن مطرح شد.

تاج در این زمینه با صدور بیانیه‌ای گفت: «روزی نیست که تهمتی ناروا با اغراض مشخص به سطح افکار عمومی پمپاژ نشود.»

او معاون فروش و عضو هیأت‌ مدیره مجتمع فولاد مبارکه اصفهان بوده است.

برگزاری انتخابات پرحاشیه؛ درگیری در محل برگزاری

همزمان با برگزاری مجمع عمومی انتخاباتی فدراسیون فوتبال، ویدئوهایی هم از وقوع درگیری در محل برگزاری این انتخابات منتشر شد.

تأیید صلاحیت تاج برای کرسی ریاست فدراسیون فوتبال در حالی صورت گرفت که علی کریمی، بازیکن پیشین و ستاره فوتبال ایران، در اینستاگرامش نوشت: «این طرف اومده دوباره توی فوتبال! مگه می‌شه رد پات در پرونده ویلموتس و فولاد باشه و تأیید صلاحیت بشی؟»

علی کریمی، پس از انتخاب تاج نیز یک استوری جدید در اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: «وای بر فوتبال،‌ گر تو آن گمگشته‌اش باشی. دیگه همه رؤسای ورزش هم دارن یک‌دست می‌شن.»

نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم از قوه قضاییه خواسته بود به موضوع پرونده ویلموتس ورود کند و گفته بود: «از نظر ما تاج حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارد.»

از سوی دیگر و علاوه بر پرونده‌های قبلی مرتبط با مهدی تاج، اکنون بازگشت او وضعیت آینده تیم ملی ایران را در رقابت‌های جام جهانی نیز با تزلزل و ابهام مواجه می‌کند.

تاج که دو سال پیش و در میانه بحران‌ها، به دلیل ناراحتی قلبی از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا کرد، در روزهای گذشته عنوان کرده بود در صورت انتخاب به عنوان رئیس فدراسیون، کارلوس کی‌روش، مربی پیشین تیم ملی فوتبال را به ایران باز می‌گرداند.

او پیش از این در سال ۱۳۹۵ نیز به ریاست فدراسیون فوتبال رسیده بود.

نخستین واکنش‌ها؛ استعفا در فوتسال و فدراسیون

در پی بازگشت تاج به فدراسیون فوتبال، وحید شمسایی،‌ سرمربی تیم ملی فوتسال اعلام کرد از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

رسانه‌ها در ایران همچنین از کناره‌گیری حسن کامرانی‌فر از دبیر کلی فدراسیون فوتبال خبر دادند.

کامرانی‌فر بامداد سه‌شنبه خبر لغو برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال را داده بود اما هیأت‌ رئیسه فدراسیون با آن مخالفت کرد.

علاوه بر این دو نفر، محمدجواد پاینده، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال نیز از سمت خود استعفا داد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید