نخستین جلسه دادگاه سپیده رشنو، معترض به حجاب اجباری برگزار شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۷

نخستین جلسه دادگاه سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و همزمان وکیل او از صدور قرار وثیقه برایش خبر داد.

خبرگزاری میزان در گزارشی از دادگاه با تکرار اعترافات تلویزیونی پیشین رشنو، او را متهم به اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام کرده است.

جزییاتی که این خبرگزاری از نخستین جلسه دادگاه این زن معترض به حجاب اجباری منتشر کرده‌ نشان می‌دهد او مجبور به اعتراف اجباری شده و از جمله خبر شکنجه شدنش را رد کرده است.

رشنو پس از درگیری با یکی از مدافعان حجاب اجباری در اتوبوس و انتشار ویدئوی درگیری بازداشت شد و گزارش‌ها حاکی از شکنجه‌ او در دوران بازداشت است.

در تصاویر منتشر شده از اعتراف‌ اجباری او نیز آثار آسیب‌دیدگی روی چهره‌‌اش دیده می‌شود.

نعیم‌رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل رشنو، با اشاره به برگزاری جلسه اول رسیدگی به اتهامات موکلش گفت قرار بازداشت موقت او تبدیل به قرار وثیقه شده است.

رشنو به «اجتماع و تبانی علیه علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام و تشویق به فساد و فحشا» متهم است.

پیشتر وکیل سپیده رشنو به روزنامه شرق گفته بود: «دغدغه اصلی ما این است که موکل هرچه زودتر بتواند از زندان بیرون بیاید و این اطمینان را هم داده‌ایم که تا زمان دادگاه در کنار خانواده‌اش خواهد بود.»

او افزود که خانواده رشنو به‌شدت تحت فشارند و بیرون‌ آمدن او باعث می‌شود این فشار اندکی کاهش یابد.

در روزهای گذشته کاربران شبکه‌های اجتماعی توئیت‌های زیادی با هشتگ «سپیده رشنو کجاست؟» منتشر کردند.

روز ۲۴ مرداد نیز گروهی از فعالان زنان در تهران با برگزاری تجمع‌هایی با پلاکارد «‌سپیده رشنو کجاست؟»، خواهان روشن شدن وضعیت این زن بازداشت شده مخالف حجاب اجباری شدند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید